Keha

Inkontinentsusega kimpus? Jälgi, mida sööd ja jood! 

Silja Paavle, 7. oktoober 2015 15:40
Foto: PantherMedia / Scanpix
„Kuigi inimesed häbenevad inkontinentsusprobleeme ja ei julge neist kellelegi rääkida, on 80% pidamatuseprobleemidest ravitav," julgustab ka Tartu Ülikooli Kliinikumi närvikliiniku õde Kaja Lestsepp uriinipidamatuse korral kindlasti abi otsima.

Tartu Tervishoiu Kõrgkoolis toimunud tervislikul neljapäeval töötoas „Uriinipidamatus – kas paratamatus?" manitses ta inimesi selle mure korral tegema ümberkorraldusi ka elustiilis.

Samal teemal

Nii on tema sõnul selle murega kimpus olijail oluline korralikult juua, vähemalt 1,5 liitrit ööpäevas. Põiesõbralikud joogid on näiteks leesika-, peterselli- ja naistepunatee, samuti erinevad c-vitamiinirohked joogid. Kuid enne magamaminekut tuleks joomisest hoiduda kaks-kolm tundi. Kindlasti ei tohiks liialdada kohvi, tee ja gaseeritud jookidega.

Vältima peaks põit ärritavaid toiduaineid: alkohoolseid jooke, tsitruselisi ja nende mahlu, vürtsikaid toite, maisisiirupit, suhkrut, mett, tomatit, kunstlikke magusaineid. „Jõhvika-ja õunamahl on seevastu vägagi kasulikud," kinnitas ta.

Ka on inkontinentsusega nagu paljude teiste tervisehädadega Lestsepa sõnul nii, et kui keha on heas toonuses, ei ole ka tervisemuret. Ehk keha tuleb vormis ja kehakaal normis hoida, siis püsib ka põis paremini vormis.