Lapsed

Kukkuvad telerid põhjustavad lastele üha rohkem traumasid (1)

Toimetas Silja Paavle, 13. oktoober 2015 10:10
Foto: PantherMedia / Scanpix
Viimasel kümnendil on järjest sagenenud laste peale kukkunud telerite põhjustatud vigastused. Et telerite suurus ja kättesaadavus kasvab veelgi, ennustatakse seesuguste traumade esinemissagedust ja raskusastet veelgi suurenevat.

Lapsevanemad peavad teadma, et kukkuvad telerid võivad lapsi tõsiselt vigastada, kuid need on tihti niisugused traumad, mis "hüüavad tulles" ja on ennetatavad, kirjutab meditsiiniportaal Med24. Sellistest vigastustest on kõige rohkem ohustatud ühe- kuni kolmeaastased lapsed.

Nüüd võeti kokku 29 uuringu andmed seitsmest erinevast riigist, kus analüüsiti televiisoritega seotud pea- ja kaelapiirkonna vigastusi. Leiti, et 84 protsenti õnnetustest toimus kodus ja kolmveerandil juhtudest ei olnud juures täiskasvanut, kes oleks õnnetust pealt näinud või saanud ära hoida. Telerid olid harilikult suuremõõtmelised ja olid põrandast kõrgemale paigutatud, kusjuures sageli selleks mitte ettenähtud kohtadesse nagu kummutite peale. Surmajuhtumite esinemissagedus oli uuringutes erinev, aga enamasti (96 protsendil juhtudest) oli surma põhjuseks ajukahjustus.

Samal teemal

14.03.2008
Vigastused tapavad rohkem lapsi kui haigused