Hea nõu

Artikkel ilmus esmakordselt 2012. aasta augustikuu Tervis Plussis.

Üks küsimus: miks hambapasta ei lase magada? (1)

Tervis Pluss, 22. oktoober 2015 19:45
Foto: PantherMedia / Scanpix
Miks piparmündiga hambapasta ei lase korralikult magama jääda ja uni on hüplik? Õhtuti pesen hambaid seetõttu lastehambapastaga või niiditan ja pesen hambad ning seejärel võtan lonksu juua, näiteks keefirit, et pasta mõju neutraliseerida.

Margit Kiviloo (hambaarst-ortodont): Hambapastad sisaldavad piparmünti väga väikestes kogustes. Piparmünti lisatakse hambapastale selleks, et anda pastale hea maitse ja lõhn. Kui aga inimesele piparmündi-lõhn ei meeldi või tekivad piparmündi tarvitamisel allergilised reaktsioonid; või kui patsient läbib homöopaatilist ravikuuri, kus piparmünt on vastunäidustatud, siis on alternatiiviks kasutada piparmündivaba hambapastat.

Nt ROCSi hambapasta seerias on paar toodet, kus aromaatsed lisaained on valmistatud naturaalsete eeterlike õlide baasil.

Täiskasvanu ei tohiks aga hambaid pesta lastehambapastaga, sest see ei sisalda täiskasvanud inimese hambaemailile piisavalt vajalikke aineid.

Hambaniiti tuleks kasutada alati lisaks hambapastale ja -harjale, sest hambaharjaga ei ole võimalik puhastada hambavahesid, sest hambaharja harjased ei ulatu hammaste vahele. Hambaniiti tuleks kasutada kaks korda päevas: nii hommikul kui ka õhtul.

Viimane kontakt hammastel enne magamaminekut peaks olema ainult puhta veega. Pärast happeliste toiduainete söömist (nagu näiteks maasikad, õunad) peaks ootama hammaste harjamisega kuni paar tundi. Vastasel juhul kahjustab hammaste pesemine hambaemaili: emaili sisse tekivad vaod.

Kui aga hambad vajavad kiiremini harjamist, siis aitavad happelist keskkonda suus neutraliseerida vesi ja ka piimatooted (sh juust).

Samas pärast suu keskkonna neutraliseerimist tuleb ikkagi alati enne magamaminekut hambad puhtaks pesta ka hambaharja ja -pastaga. Kindlasti ei tohiks olla keefir see, mis jääb viimaseks kontaktiks hammastega enne magamaminekut.

Und häirivatest ainetest on mul hambaarstina keeruline rääkida. Arvatavasti peaks niisuguse probleemiga pöörduma näiteks nina-kõrva-kurguarsti poole, kes ka unehäiretega tegeleb.

Samal teemal

13.01.2016
Mida teeksid veatu naeratuse nimel?
03.11.2015
90% eestlastest võib esineda mõni hambaasendi häire