Hea nõu

Artikkel ilmus esmakordselt 2013. aasta augustikuu Tervis Plussis.

Mäda minema! 

Irje Karjus (Metsamoor), 15. november 2015 11:32
TeelehtFoto: ALDO LUUD
Suvel, kui ilmad kuumad, lähevad haavad ja kriimustused kergesti mädanema. Kasuta enda aitamiseks taimede tervendavat jõudu. Igas taimes on see olemas, mõne oma mõjub sulle aga eriti kiirelt.

Paiseleht

Paiseleht toimib põletiku vastu, lahtistab röga ja vaigistab valu. Kasuta teda, kui haigused on tulnud niiskusest või kestnud kaua.

• Kui haav läheb mädanema, aita paiselehega haaval avaneda ja mädal väljuda. Selleks aseta paiseleht mädapunni peale ja vaheta lehte aeg-ajalt.

• Kui sul on kuskil sinikas või paistes koht, pane selle peale paiseleht ja seo rätikuga kinni. Paistetus kaob varsti.

• Valusa kurgu korral aseta kaelale paiseleht ja seo salliga kinni. Jäta see ööseks. Paiselehe alla võid määrida natuke mett. Hommikuks on kurk palju parem.

Varemerohi

Kui leiad varemerohtu, võta üks leht ja pane vastu põske. Tunneta tema karedust ja karmust. Liiga kaua peal hoides hakkab nahk punetama ja kihelema, mõõdukalt hoituna aga kaotab varemerohi nii mõnegi valu. Varemerohi taastab kudesid, puhastab haavu, on põletikuvastane ja hea luude kokkukasvataja.

• Kui oled ennast ära löönud, pane värske varemerohuleht äralöödud koha peale või määri sinna varemerohusalvi.

• Jala väljaväänamisel või selle põrutamisel ning paistetuse korral seo värske varemerohuleht rätikuga haige koha peale või määri sinna varemerohusalvi.

• Ninaverejooksu korral pane ninna tükike varemerohulehte.

• Määri valutavaid liigeseid varemerohusalviga.

• Kui oled saanud sinika, pane peale värsket varemerohulehte või varemerohusalvi.

• Kui sul mõni haav ei taha hästi paraneda, määri seda varemerohusalviga.

• Mädakolde avamiseks hoia sellel pehmeks hõõrutud varemerohulehte.

Kord rääkis üks tuttav mulle sellise loo. Ta kõndis mööda tänavat ja vaatas ikka selja taha, kas väike lapseke talle järele tuleb, ja siis äkki, kui oli pea õiges suunas pööranud, oli otse ta nina ees tänava-post. Muidugi lõi ta pea suure hooga selle vastu ära, terav nurk aga koksas silmaalust.

Silm hakkas kiiresti üles paistetama, koju jõudes oli paistetus juba nii tugev, et silm oli lausa kinni. Järgmisel päeval oli aga vaja minna apteeki tööle. No kuidas sa väljastad inimestele rohtusid, kui endal silm paistes ja ilmselt hommikuks ka potisinine! Siis meenus talle mõni kuu tagasi tehtud varemerohusalv.

Et kaotada polnud midagi, otsustas naine selle taime mõjujõudu omal nahal proovida. Ta määris silma õhtu jooksul mitu korda salviga ja pani ka ööseks salvi silmale. Hommikuks oli silm täiesti lahti ja paistetus kadunud, sinikat aga ei tekkinudki.

Nüüdsest austatakse tema peres seda taime väga, perenaine valmistab salvi igal aastal ja see on alati käepärast.

Teeleht

Teeleht on seitsme haiguse rohi.

• Kui oled söönud halba toitu ja kõht valutab, joo teeleheteed: võta 1 sl teelehepuru ja pane tassi kuuma vee sisse. Hoia 5 minutit ja joo. Kui kõht valutab, söö värskeid teeleheseemneid.

• Köha korral joo teeleheteed: võta 1 sl teelehepuru ja pane tassi kuuma vee sisse. Hoia 5 minutit ja joo. Pane teelehte haava, paise või putukahammustuse peale.

• Silmapõletiku korral aitab silmalau peale asetatud teeleht.

• Teeleht peatab verejooksu – pane värske teeleht kohale, kust verd jookseb, ja joo ka teeleheteed.

• Kui sul on tursed ja jalad paistes, tuleb juua teeleheteed, see aitab neerud hästi tööle. Võta 1 sl teelehepuru ja pane tassi kuuma vee sisse. Hoia 5 minutit ja joo.

• Kõrgest vererõhust tulnud peavalu korral joo teeleheteed.

• Teeleht aitab võita armastust. Kui jaanipäeval enne päiksetõusu korjata teeleheseemneid ja pakkuda kellelegi nendest tehtud teed, siis loodetavasti teie eluteed ühtivad ja sa võidad tema armastuse.

• Kui sul hammas valutab, sest selle all on mädapaise, proovi sellist nippi. Tõmba teelehejuur maa seest välja, pese korralikult mullast puhtaks ja pane valutava hamba vastaspoole kõrva. Varsti hambavalu taandub ja saad rahulikult hambaarsti juurde minna. Kõrva sees on kesknärvisüsteemi reflekspunktid ja teeleht oma väega mõjub valuvaigistavalt.

Taruvaik

Kõige parem ja kiirem haavapuhastaja on aga taruvaik. Võta taruvaigutükike, mudi niikaua, kuni see muutub pehmeks nagu plastiliin, ja aseta haigele kohale. Seo kinni. Hoia, kuni mäda on väljunud ja haav puhas.

Samal teemal

29.01.2016
Miks tekib silmapõletik ning kuidas seda ennetada?
21.09.2015
Looduslikud abinõud külmetuse ning gripi vastu
29.08.2015
Loodus pakub maitseelamusi ja aitab terveneda
03.04.2015
Nägu õitsele! Kuid milliste looduslike abivahenditega?