Keha

Tervise Arengu Instituut: naised võiksid usinamalt käia rinnavähi sõeluuringul (2)

Piret Pappel, 27. oktoober 2015, 09:25
MammograafiabussFoto: ALDO LUUD
Möödunud nädalal andis USA Vähinõukogu välja uued rinnavähi sõeluuringute korraldamise soovitused. Nende järgi peaksid arstid naisi uuringule kutsuma harvem ja hilisemas eas.

Keskmise rinnavähiriskiga naised peaksid USAs mammograafilises uuringus käima alates 45.eluaastast ning 54. eluaastani tehakse kontroll soovituslikult kord aastas. 55. eluaastast alates toimub uuring iga kahe aasta tagant.

Samal teemal

Kuidas on olukord Eestis? Tervise Arengu Instituudi (TAI) avalike suhete nõuniku Maris Jakobsoni sõnul on Eesti olukord Ameerikast erinev: "Eestis alla 50-aastaseid naisi rinnavähi suhtes ei skriinita ning sõeluuringusse kutsutaksegi iga kahe aasta järel, mitte kord aastas," ütles Jakobson.

Sõeluuringusse kutsumise põhimõtteid selgitas TAI vanemteadur Piret Veerus:" Rinnavähi üleriigiline sõeluuring Eestis algas aastal 2003. Rinnavähi sõeluuringu sihtrühm on ravikindlustust omavad naised vanuses 50–62 eluaastat, kellel ei ole varem rinnavähki diagnoositud ega eelneva aasta jooksul rindade mammogrammi tehtud.

Uuringutele kutsutakse naisi iga kahe aasta järel. Kutse on meeldetuletuseks pöörduda uuringule, kuid tasuta uuringu õigus on kõigil sihtrühma kuuluvatel naistel. Käesoleval aastal oodatakse rinnavähi sõeluuringule ravikindlustust omavaid naisi sünniaastaga 1953, 1954, 1955, 1957, 1959, 1961, 1963, 1965. "

Sõeluuringut saab teha seitsmes raviasutuses ja lisaks sõidavad maakondades mammograafiabussid.

Veeruse sõnul võiksid meie naised uuringutel osaleda usinamalt. "Rinnavähi sõeluuringuprogrammis osalemine on Eestis küll aasta-aastalt tõusnud, kuid võiks olla veelgi parem – sõeluuringuprogrammis osaleb meil ainult üle poole kutsututest. Soomes on uuringutest osavõtt näiteks 89%, Rootsis 81%," ütles ta.

Vanemteadur selgitas, et sel aastal alustas tööd TAI vähi sõeluuringute register, mis kogub Eesti tervise infosüsteemist infot uuringutes osalemise, esmaste uuringutulemuste ning avastatud patoloogia korral ka lisauuringute tulemuste ja teostatud ravi kohta. Registriandmete põhjal on võimalik kontrollida sõeluuringuprogrammi kvaliteeti ja vajadusel seda parandada.

"Euroopa Liit soovitab rindade sõeluuringut kuni 69 aasta vanustele naistele ja Eesti haigestumuse andmed toetavad vajadust laiendada rindade sõeluuringu sihtrühma vanemasse vanuserühma," lisas Veerus.

2 KOMMENTAARI

AGA MEESTE TERVIS ???OSA RAHAST --- ANDKE KA MEESTE UURINGUTEKS::: 27. oktoober 2015, 17:58
1: TULEB NII VÄLJA ---ET LASTE ISAKE POLE EESTIS VAJALIK
2: MINU HEA TÖÖ KAASLANE VALDUR ---OLI HEA ,AUTOJUHT --AGA MEES JUBA KAKS KUUD ON PUHANUD MULLA ALL::: HILJA AVASTATI SEE EESNÄÄRME KASVAJA
VÄGA OHTLIK MEESTE HAIGUS ---,
a
.... 27. oktoober 2015, 10:22
arusaamatu, et kui tahetakse saada aktiivsemat sõeluuringut, siis piiaratakse see haiguskindlustuse olemasoluga. Loogiline oleks, et selline uuring oleks kõigile, ka neile, kes pole mistahes põhjusel haigekassakindlustust.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
sirje.maasikamae@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee