Uudised

Lugu ilmus esmakordselt 2014. aasta augustikuu Tervis Plussis.

Mida teha haava või kriimustusega? 

Catri Valner, proviisor, 2. november 2015 10:00
Foto: PantherMedia / Scanpix
Missugused vahendid aitavad nahakahjustustel kiiremini paraneda? Liivalaia apteegi proviisor Catri Valner jagab soovitusi.

✔ Peata verejooks ja puhasta kahjustatud pind. Kasuta desinfitseerivaid vahendeid, mis on alkoholi­vabad ega põhjusta valu. Kuivata puhastatud pind ning vajadusel aseta sellele plaaster või side.

✔ Haavale, mis vajab kaitset vee eest, vali veekindel plaaster, kuid ainult ujumise või pesemise ajaks. Haava mustuse eest kaitsev plaaster olgu õhku läbilaskev.

✔ Esmaabiks varu erineva suurusega plaastreid, sidemeid ja haavapatju.

✔ Elastsed fikseerimissidemed on eriti sobivad liigestele ja ümaratele kehaosadele.

✔ Haavale, mis eritab rohkem vedelikku, pane haavapadi või imav haavaside ja kinnita see sideme või võrksidemega.

✔ Et plaaster või side haavale ei kleepuks, kasuta hüdrokolloidseid geele, mis pehmendavad kokkupuudet haavaga ja aitavad moodustada haava paranemiseks sobiva niiske ja naharakkude uuenemist soodustava keskkonna.

✔ Põletikulisel haaval võib kasutada antiseptilisi tooteid. Polüvidoonjodiid toimib antiseptikumi ja desinfektandina. NB! Salv on pruuni värvi! Bakteritsiidse mõjuga antiseptiline aine on ka kloorheksidiin.

✔ Antiseptiliste omadustega on india neemipuu, taruvaik (leevendab põletikku, taastab kudesid, vaigistab valu), teepuuõli (seene-, viiruse- ja mikroobivastane).

✔ Naha taastumist soodustavad pantenooliga tooted.

✔ Haavade paranemise kiirendamiseks on head astelpaju ja saialille­ekstrakti sisaldavad tooted.

✔ Ärritunud nahka rahustab valge sandlipuu ja allantoiin.

Haavad kinni!

✔ Haavaliimid moodustavad haavale elastse, läbipaistva ja õhku läbilaskva kile. Haavaliim soodustab paranemist, kaitseb haava väliste ärritajate eest ning takistab haava taasavanemist.

✔ Haavaliimi pealekandmiseks peab haav olema puhas ja kuiv, ei tohi veritseda ega olla põletikuline. Haava­liimi ei kanta põletustele, silmaümbruse piirkonda ega limaskestadele.

Haavasulgurteipe ja -liime kasutatakse ainult väikestel haavadel.

✔ Ninaverejooksu esmaabiks sobib salviga immutatud tampoon. See on steriilne, neutraalne salvimass ei kleepu haavale ning laseb hiljem tampooni valutult eemaldada.

✔ Inetutest armidest hoidumiseks võib kohe pärast haava tervenemist naha­pinnale kanda geele, mis tasandavad, pehmendavad ja niisutavad armkude. Geelid vähendavad valu, punetust, sügelust ning eba­mugavustunnet. Armigeele võib kasutada vigastus­haavade, põletuste ja kirurgiliste protseduuridega kaasnevate haavade korral, aga ka akne- ja tuulerõuge­armide tasandamiseks.

Samal teemal

15.06.2016
VIDEO | Esmaabi ABC: kuidas näpuotsa plaasterdada?
04.03.2016
Ka lihtne haav vajab kiireks paranemiseks õiget hooldust
05.11.2015
Vigastused pidurdavad - mida teha?
09.09.2015
Kaasaegne haavaravi utsitab nahka iseeneslikult paranema