Uudised

Beebide nahk nõuab õrna hoolitsust (2)

Kadri Penjam, 3. november 2015 16:05
Foto: PantherMedia / Scanpix
"Imiku nahahoolduseks tuleks kasutada eriliselt pehmeid ning looduslähedasi tooteid, mis õrna ning tundlikku nahka toidaksid, kaitseksid ning laseksid sel ühtlasi hingata," räägib BENU Apteegi kategooriaspetsialist Triin Speek.

Et beebide nahk on ülitundlik, vajab see ka eriliselt õrna hoolitsust. Triin Speek räägib, et kui pere pisima nahk on kuiv, piisab igapäevaselt baaskreemist, mida kuivadele kohtadele või üle keha määrida. Baaskreem sisaldab nahka niisutavaid ja niiskust hoidvaid koostisosi, mille toime oleks nahale võimalikult turvaline. Baaskreemides ei kasutata lõhna- ega värvaineid ning koostisosade allergiarisk on minimaalne.

Samal teemal

Eelista spetsiaalselt beebidele mõeldud kreeme

Beebi naha eripärasid tuleks arvestada ka igapäevase nahahoolduse juures. „Beebi igapäevaseks pesemiseks sobivad õrnad seebivabad puhastusvahendid, mis puhastavad, kuid ei eemalda nahalt kaitsvat rasukihti. Pesuvahend võiks sisaldada niisutavat kreemi või õli, soovitatavalt on pesuvahend neutraalse pH-ga, mis ei ärrita silmi," räägib Speek.

Beebi nahahooldusest rääkides tuleb meelde tuletada ka vajadust kaitsta pere pisimaid päikese eest. „Päikesepaistelistel päevadel tuleks kasutada kindlasti spetsiaalselt beebidele mõeldud päikesekaitsetooteid, mille SPF on 50+ kombineerituna mikropigmentidega," õpetab Speek.

Beebidel esineb aga ka nahaprobleeme, kõige sagedasemad on lööve, ärritus, ja ebaselge põhjusega ketendus. "Sobivaima nahahooldustoote leidmiseks aitab kõige paremini proovimise ja välistamise meetod, kuni jõutakse tooteni, mis sobib ning probleemid mööduvad," räägib Speek. Nahaprobleemidele tasub lahendust leida, sest kui see jääb pikalt kestma, võib alguse allergiaring ehk nahaprobleemidele võivad järgneda allergiline nohu, astma ja toiduallergia.

Kui nahka kimbutavad tõsisemad nahaprobleemid – nahk on ärritatud, punane, ketendav või sügelev, leiab apteegist just beebidele sobilikke atoopilise dermatiidi hoolduskreeme.

Sageli kimbutab titasid mähkmepiirkonna lööve. Siis saab kasutada spetsiaalseid mähkmepiirkonna hoolduskreeme, mis isoleerivad naha ärritust tekitavatest ainetest, rahustavad lööbes nahka ja toimivad mikroobidevastaselt.

Nahasõbralikkus ennekõike

Mida beebidele mõeldud nahahooldustoodete valimisel jälgida? Speek räägib, et kindlasti tuleks panna tähele, et beebidele mõeldud kreemidesse ei oleks lisatud lõhna- ega värvaineid, sest need võivad tekitada allergiat.

Mittesoovitavateks aineteks peetakse kosmeetikas ka ühendeid nagu EDTA (etüleen-diamiin tetraatsetaat hape), BHA (butüülitud hüdroksüanisool), BPA (bisfenool-A). Kindlasti tasub tootepakendeid jälgida ja nende ainete olemasolu nahahooldustootes vältida eriti beebile toodet valides.

„Puhastusvahendite puhul tuleb kindlasti jälgida detergentide sisaldust, kuna need ained eemaldavad nahalt nahka väliskeskkonna eest kaitsvat rasu liigselt," viitab Speek. Tugevatoimelised detergendid on näiteks: SLS (naatriumdodetsülaat), SLES (naatriumlauretüülsulfaat) ja ALES (ammooniumlauretüüsulfaat), propüleenglükool, polüetüleenglükool.

„Kindlasti soovitame beebide naha hooldamisel kasutada usaldusväärse tootja nahahooldusvahendeid, siis on kindlam, et nende tootmisel kasutatakse puhtaid toorained," lausub Speek ja soovitab seesugused tooted kindluse mõttes osta apteegist. Siis on kindel, et toodete kvaliteet on kontrollitud ning nõu annab kogenud apteeker. Apteekri ja perearstiga peakski pidama nõu, kui lapsel nahaprobleemid tekivad – nemad oskavad soovitada tooteid, mis võiksid aidata nahaärritust leevendada õrnal moel.