Lapsed

Laste peavalu viitab sageli mõnele teisele haigusele (1)

Toimetas Silja Paavle, 4. november 2015 12:40
Foto: ALDO LUUD
Migreeniga kimpus olevatel lastel ja noorukitel on kolm korda suurema tõenäosusega mõni meeleoluhäire, näiteks depressioon, ja peaaegu kolm korda suurema tõenäosusega mõni muu neuroloogiline probleem, näiteks epilepsia, kui neil, kellel pea ei valuta.

Sellisele tulemusele jõudsid George Washingtoni meditsiinikooli teadlased, kes uurisid 9014 noort vanuses 8–21 aastat, vahendab Med24. Uuringus leiti, et ükskõik millise peavaluga lastel ja eelkõige migreeniga lastel oli rohkem neuroloogilisi probleeme.

Enim esines epilepsiat. Peavalu ning epilepsia vaheline seos võib olla põhjuslik, näiteks haigushoogude ravimid võivad kaasa tuua peavalu. Samuti võib neil kahel probleemil olla sama põhjus.

Ka tikid (tõmblused) on peavaluga lapspatsientide hulgas suhteliselt levinud.

Ka esines peavalu all kannatavatel lastel rohkem arenguhäireid. Siia kuulub närvisüsteemi arenguga seotud tähelepanu puudulikkuse ja hüperaktiivsuse sündroom. Samuti oli migreeniga lastel teistega võrreldes enam kui kolm korda suurem tõenäosus mõne meeleoluhäire ja kaks korda suurem tõenäosus ärevuse tekkeks.

Peavaluga laste teiseks kaasuvaks häireks olid südameprobleemid. Teadlased leidsid, et peavalude all kannatavatel lastel oli ka suurem hematoloogiliste haiguste risk.

Samal teemal

16.03.2016
Öine norskamine võib viidata lapse hüperaktiivsusele
16.01.2016
Kuidas lapsega paremini toime tulla?
14.01.2016
Lapsed, kes ei püsi pudelis
10.12.2015
Kuidas pidevast peavalust paraneda?