Keha

Pideva hingamisraskuse põhjuseks võib olla krooniline kopsuhaigus 

Toimetas Silja Paavle, 18. november 2015 10:54
Foto: PantherMedia / Scanpix
Täna on ülemaailmse kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse (KOK) päev. Tegemist on haigusega, mis on kõige enam levinud keskealiste meeste ja linnaelanike seas ning haiguse levimus suureneb koos eaga.

Euroopa riikides on KOK hinnanguliselt levinud 5% täiskasvanud elanikkonna seas. Ka Eestis põevad haigust kümneid tuhanded inimesed, aga arsti juurde jõuavad vähesed.

Samal teemal

KOK on haigus, mille korral sisse- ja väljahingamine on raskendatud ning haige kopsumaht väheneb järk-järgult. Haiguse peamised sümptomid on pidev köha, hingeldus, rögaeritus, hommikused peavalud ja päevane unisus. Tihti kaasneb haigusega ka kehakaalu langus ning isutus, harvemini valu rindkeres ja veriköha.

„Üldiselt võib öelda, et 80%-l haigust põdevatel inimestel on põhjuseks suitsetamine. Samas on tihti põhjuseks ka ebasoodsad töötingimused. Näiteks pidev töötamine külmas õhus, kaevanduses ning keevitamisel tekkivad aurud, mida omale sisse hingatakse. Samuti on probleemiks pidevas tõmbetuules töötamine," kommenteeris Qvalitas Arstikeskuse pulmonoloog-sisearst Elga Mesimaa.

Kuigi KOK on suurel määral pöördumatu ja süvenev haigus on selle kulgu võimalik aeglustada ning siinkohal on oluline, et haigusele võimalikult vara jälile saada. KOK-i saab diagnoosida lisaks kopsuarstile ka perearst inimese küsitlemise, füüsilise läbivaatuse ja kopsufunktsiooni testide põhjal.