Hea nõu

Lugu ilmus esmakordselt 2012. aasta septembrikuu Tervis Plussis.

Üks küsimus: miks lümfisõlmed suurenevad? 

Tervis Pluss, 2. detsember 2015, 09:18
Foto: PantherMedia / Scanpix
Aeg-ajalt tunnen oma kehal suuremaid lümfisõlmi. Miks lümfisõlmed mõnikord üleval on?

Krista Ress: Lümfisõlmede suurenemisel võib olla palju väga erinevaid põhjusi. Põhjuste otsimisel on oluline, kas lümfisõlmed on suurenenud ühes piirkonnas või kogu kehas, kas need on valulikud ja kas lümfisõlmede suurenemisega kaasneb veel mingeid vaevusi.

Kui aga lümfisõlmed on suurenenud peamiselt kaela või rangluupealses piirkonnas ning on katsudes valutud ja tihked, tuleks kindlasti pöörduda arsti poole, sest põhjuseks (eriti vanema-ealistel) võib olla kasvajaline haigus.

Kubeme piirkonna lümfisõlmede suurenemise tingivad põletikud alajäsemetel, sugulisel teel levivad haigused või kasvajalised haigused vaagnapiirkonnas.

Samas võivad kogu keha haaravate lümfisõlmede suurenemise põhjuseks olla nii süsteemne krooniline haigus (nt erütematoosluupus, reumatoidartriit), HIV-nakkus kui ka näiteks vererakkude kasvajalised haigused. Ka mõned ravimid põhjustavad lümfisõlmede suurenemist.

Kui kaela piirkonnas on mitmed valulikud veidi suurenenud lümfisõlmed, tasub paari nädala jooksul jälgida, kas reaktsioon taandub. Üksiku valutu ja tihenenud lümfisõlme korral või kui lümfisõlmede suurenemine tundub ebatavaline, on vaja aga kindlasti pöörduda perearsti poole.