Keha

TÕDE VÕI VALE? Kas kaariese võib saada ka suudlusega? (6)

Tervis Pluss, 5. august 2019 06:00
Suudlemisel jagame teiste bakterite hulgas ka kaariest tekitavat pisikut. Foto: Vida Press
Ekslik on arvata, et probleemid hammastega on vanematelt päritud või on hambad n-ö nõrgad, enamasti on kaariese põhjus meie endi väärkäitumine.

Kui hambaid pesta halvasti, jäävad suhu toidujäägid. Sellest tekib hamba pinnale katt ehk kleepuv kile, mis koosneb mikroobidest, põhiliselt streptokokkidest. Just need põhjustavad hammaste lagunemist.

Samal teemal

Mikroorganismide elutegevuse käigus vabanevad lõpp-produktid muudavad keskkonna hamba pinnal happeliseks. Bakterid toodavad piimhapet, mis põhjustab mineraalide kadu hambaemailist. Nii algabki kaaries. Kui hammaste pinnal on palju pisikuid, neid “toidetakse” sageli ning kui hamba kõvakude on kaariesele vastuvõtlik ehk fluoriidiga tugevdamata, hakkabki kahjustuma hamba kõvakude.

Lutt, lusikas ja suudlus on tavalisimad nakkusteed. Nakatutakse tavaliselt 6.–30. elukuul piimapurihammaste suhulõikumise järel.

Kui nakatumine kaariest tekitavate mikroobidega on toimunud, määrab kaariese aktiivsuse ära mikroobide hulk suuõõnes ning elutingimused, mida neile pakume. Ekslik on arvata, et probleemid hammastega on näiteks vanematelt päritud või on hambad n-ö nõrgad, enamasti on kaariese põhjus meie endi väärkäitumine.

Organismi üldseisundil on küll teatud seos hammaste olukorraga – see puudutab hambaluu ainevahetust ehk vajalike ainete olemasolu, samuti sülje koostist ja eritumise kiirust. Päritavad on aga eelkõige hammaste emaili ja dentiini arenguhäired, hammaste arvu kõrvalekalded, lõualuu kuju ja suuruse ehk hambumuse häired.

Kaariese ennetamiseks on vaja lühendada hambavaaba söövitusaega ehk happerünnakut. Selleks tuleb vähendada söögikordade arvu päevas ja vältida näksimisi söögi-kordade vahel. Ksülitooliga nätsu närimine kohe söömise järel lühendab happerünnakut. Happerünnakut ei teki, kui hambapinnal puudub hambakatt.

• Hambaid tuleb harjata kaks korda päevas piisavalt suure fluoriidisisaldusega pastaga ja hambapasta peab hambakoega võimalikult kaua aega kokku puutuma. 

• Hambavahesid on vaja puhastada hambaniidiga.

• Janu korral juua vett.

Mida varem ravi alustada, seda vähema vaevaga hamba korda saab. Karioosse protsessi alg- ehk laigustaadiumis on kaariese kulgu võimalik pidurdada ja emaili remineraliseerida, selleks kantakse hambapinnale fluorlakki või -geeli.

Kui hambasse on tekkinud auk, vajab see põhjalikumat ravi: kaariesest rikutud koe eemaldamist, allesjäävate kudede desinfitseerimist ja hamba plommimist ehk taastamist täidisega.

Ravimata kaaries põhjustab tõsisemaid hambapõletikke, nagu pulpiit ja periodontiit. Kui kaaries on läbinud hambaemaili, pole iseeneslik paranemine võimalik.

Esialgu võib hammas väliselt tunduda terve, kuna hambaemail on tugevama ehitusega kui dentiin ehk hambaluu, mis järk-järgult pehmeneb ja laguneb tunduvalt kiiremini. Mida rohkem aega möödub emaili läbimisest, seda enam hammas kahjustub ning lõpuks jõuab protsess pulbini ehk hambaõõneni, kus paiknevad hamba närvid ja veresooned.

Tekib põletik, mis võib vallandada tugeva kestva hambavalu. Mõnikord areneb protsess ka ilma valuta. Põletik hambaõõnes kahjustab hammast pöördumatult ning nüüd on tegu juba surnud hambaga.

Kui hammas juba valutama hakkab, on tavapärast hambatäidist paigaldada võimatu, sest tekkinud on hambapõletik ehk pulpiit ja tuleb teha juureravi. Kui põletik on aga hambast juba ümbritsevatesse kudedesse, luu sisse läinud, on vaja hammas mõnikord eemaldada.