Keha

Ootamatult surnud tüdruku elunditega päästeti viie inimese elu (3)

Õhtuleht.ee, 24. november 2015 12:00
Pilt on illustreerivFoto: PantherMedia / Scanpix
Raskekujulise astma tõttu surnud tüdruk jättis endast maha erakordse pärandi – tema annetatud elunditega päästeti viis inimest. Teiste seas sa uue elu ka üks temavanune poiss.

Elizabeth Ford, keda hüüti Lizzieks, oli kuni 15 aastaseks saamiseni täiesti terve laps. Siis lõi tal aga välja nii tugevakujuline astma, et piiga pidi olema sageli haiglas ning suri lõpuks 18 aastasena, kirjutab East Anglian Daily Times.

Tema isa David märkis aga uhkelt, et kuigi kogu pere tütart leinab, suutis Lizzie pärast surma teha mitmele inimesele erakordse kingituse. Ta kinkis neile elu.

Nädal enne surma rääkis Lizzie oma emale, et soovib elundeid annetada. Ja kuigi vanemad olid tütre äkksurmast šokis, otsustasid nad tütre soovile vastu tulla ja lubada tema organid teiste päästmiseks.

Nii läksid tema süda, neerud, maks ja põrn lootusetult haigete päästmiseks, andes neile võimaluse elada. Lizzie südame sai endale temavanune noormees.

Lizzie pere loodab, et nende tütre lugu inspireerib inimesi rohkem mõtlema elundidoonorlusele ning liituma elundidoonorluse registriga. Seejuures Lizzie polnud registriga liitunud, kuid vanemad austasid tema soovi teisi aidata.

Mida teha, et saada elundidoonoriks?

* Eestis on täpsed juhised kirjas veebilehel elundidoonorlus.ee. Sealt saab välja printida ka doonorikaarti, mida oleks mõistlik pärast täitmist endaga kaasas kanda.

* Lizzie isa paneb südamele, et äärmiselt oluline on soovist elundidoonor olla rääkida ka oma perega, et nad oleksid sellega kursis.

Samal teemal

27.06.2017
LÕPUKS OMETI: Tartu ülikooli kliinikum nimetati Scandiatransplandi liikmeks
11.05.2016
Digitehnoloogia areng toetab patsiendi nägemise taastamist
03.02.2016
Ema kuulis oma surnud pisipoja südant taas löömas
09.12.2015
Ajalugu elundidoonorluses: Ameerikas planeeritakse esimest peenisesiirdamist