Kristo AusmeesFoto: KRISTJAN TEEDEMA
Silja Paavle 2. detsember 2015 10:44
Meeste urineerimishäirete küsimustikku täideti novembris 2260 korda, mis on senine rekord. Igal kolmandal testi täitnud mehel esinesid vähesed kuni mõõdukad urineerimishäired.

Novembris, mis on ülemaailmselt meeste tervisele suunatud kuu „Movember", kutsusime mehi äitma IPSS testi. Test on mõeldud meestele urineerimishäirete raskuse hindamiseks ning seda sai täita internetis aadressil ipss.meestekuu.ee.

Kusemishäirete küsimustik (IPSS) on kõige olulisem uuring healoomulise eesnäärme suurenemise diagnoosimisel ja eriti ravivalikute tegemisel.

Novembris, kus meeste tervisele rohkem tähelepanu pööratakse, täideti kusemishäirete testi üle 2260 korda. Tulemused näitasid, et igal kolmandal mehel esinesid vähesed kuni mõõdukad urineerimishäired. Sellisel puhul on põhjust kindlasti arsti poole pöörduda, et täiendavalt eesnääret kontrollida ning teha vajadusel PSA test.

Enam kui pooled üle 50-aastastest meestest kaebavad kusemishäirete üle, mis on tingitud eesnäärme healoomulisest suurenemisest. Kõige sagedamini häiriv sümptom on öine urineerimisvajadus (noktuuria) ehk mees peab sageli WC-vahet käima. Urineerimishäirete esinemissagedus hakkab kasvama üle 35-aastastel meestel ja see trend on jätkuv vanemas eas.

Meestel, kellel urineerimisega seotud kaebused puuduvad, soovitatakse eesnääret alates viiekümnendast eluaastast kontrollida vähemalt üks kord aastas. Lisaks aitab eesnäärme kontrollimine kindlaks teha eesnäärme vähki haigestumise riski ning haigust varajases arengufaasis avastada.

Vaata, mida räägib meestearst Kristo Ausmees ühe minuti loengus eesnäärmest.