Keha

MMS: tervisele kahjulik meditsiiniline pettus (1)

Mae Kruusing, õe õppekava IV kursuse üliõpilane, 15. detsember 2015, 11:20
Foto: Ekraanitõmmis
MMS ehk Master Mineral Solution on klooriühend, mida kasutatakse pinnadesinfektandina ja veepuhastusvahendina − üks sagedasemaid igapäevaelus kohatud kasutusviise on basseinivee puhastamine antud ühendi abil.

Kuid Jim Humble on viimased kümme aastat andnud välja raamatuid ja loonud religioosse organisatsiooni Genesis II Church nime all müügivõrgustiku, mis ülistab kloordioksiidi kui „patogeenide suhtes selektiivset imeravimit", mille abil saab väidetavalt ravida kõiki haigusi olenemata patogeneesist.

Samal teemal

Kloordioksiidi ja sidrunhappe lahus hävitab väidetavalt nii tavalise külmetushaiguse kui ka vähirakud, ning ravib välja isegi autismi. Raviprotseduur on iseenesest lihtne: inimene soetab endale vajalikud kemikaalid läbi MMSi kodulehe, segab igal hommikul naatriumkloriidi lahuse sidrunhappe või mõne muu happega, tekitades nii kloordioksiidi ja muude klooriühendite lahuse, ja võtab päeva jooksul sisse kindla arvu lahuse tilku kindla aja tagant. Olenevalt haigusest on kogused erinevad.

Kahjulikud klooriühendid

Sellise raviprotseduuri probleem seisneb aga manustatava aine ohtlikkuses. Kloordioksiid ise on organismile kahjulik, kuna hävitab kõiki keharakke alustades seedetraktist ja lõpetades neerudega, kuid veel ohtlikum on selline kodustes kontrollimata tingimustes ja kvaliteedikontrolli mitte läbinud ainetega valmistatud lahus seetõttu, et sisaldab ka muid, kahjulikumaid klooriühendeid, mille teket ja kontsentratsiooni ei saa inimene kodus mõõta.

MMSi reklaamivatel ja müüvatel veebilehekülgedel, nagu mmsinfo.org, on huvilistele lugemiseks toodud mõned uurimustööd ja teadusartiklid, millega lähemat tutvudes selgub paraku, et nende sisu ei anna mingit kinnitust kloordioksiidi ohtutsele selle otsesel tarbimisel. Artiklid kirjeldavad küll kloordioksiidi mõjusid ja efekte, kuid seda katseklaasitingimustes ja vee- või pinnapuhatsusainena. Ainus artikkel, mis kirjeldab kloordioksiidi mõju selle otsesel tarbimisel, on liiga vana, et seda kasutada tõsiseltvõetava allikana, ning ei ole antud konteksti sobilik ka seetõttu, et artiklis kajastatud uuringus tarbiti kloordioksiidi kogustes, mis on vaid murdosa MMSi protokollide kogusest, ning katsealustele manustati ainult kontrollitud tingimustes loodud puhast kloordioksiidi.

Paraku on jätkuvalt inimesi, kes on otsustanud tänapäeva meditsiini vandenõuteooriaks tembeldada ja nii ennast kui oma lapsi ja lähedasi just kloordioksiidiga ravida − seda hoolimata korduvatest meediakajastustest ja meditsiiniprofessionaalide väljaütlemistest, mis selgitavad sellise ravi ohtlikkust. Sellele on mitmeid põhjuseid.

Kindlasti mängib rolli „viimase õlekõrre" efekt, kus pöördutakse erinevate imeravimite poole, kuna tänapäeva meditsiin ei suuda inimest aidata. Nii proovitakse selliseid meetodeid näiteks krooniliste või terminaalsete haiguste puhul. Samas mängib oma osa ka kognitiivne erapoolikus, mis mõjutab inimese võimet objektiivseid ja ratsionaalseid otsuseid langetada: enamiku imeravimite poole pöördunud inimeste sõnavõttudes ja käitumismallis on esindatud nii ülekaitsmine, jaanalinnuefekt, ankurdamine kui cherry-picking.

Meditsiiniline pettus

Kognitiivne erapoolikus on ka põhjuseks, miks MMSi tarbijaid on peaaegu võimatu aine tarbimise kahjulikkuse osas veenda. Esiteks tekib inimestel sageli ostujärgse ratsionaliseerimise efekt ja lisaks on MMSi ümber tekkinud sekt, mis tekitab inimeses näilise turvatunde ja kindluse, mille tõttu ta ei pea vajalikuks tehtud otsuseid uuesti läbi kaaluda. Selle asemel jätab ta teema diskuteerimise sellisesse ringkonda, kus tema tegusid julgustatakse. Tõenäoliselt on just see üheks põhjuseks, miks praeguseks on privaatseks muudetud Facebooki grupp, kus toimub MMSi ost-müük-vahetus ja selleteemaliste kogemuste vahetamine Eestis. Teiseks põhjuseks, miks grupp kiiresti sulgeti ja grupist heideti järgemööda välja valdav enamus jälgijaid, on tõenäoliselt risk, et grupis olevate arutelude sisu satub politsei või lastekaitse kätte. Elavalt on meeles noore ema postitus, kus ta kirjeldab, et tema imiku väljaheide on verine ja laps oksendab, mille peale teda julgustati aktiivselt MMSi kuuri jätkamist lapsel.

 

Artikkel ilmus esmakordselt Tartu Tervishoiu Kõrgkooli veebiajakirjas Tervist!