Foto: PantherMedia / Scanpix
Liis Kruus, haigekassa ravimite ja meditsiiniseadmete talituse peaspetsialist 15. detsember 2015 08:35
Ravimite tarvitamisel on oluline teada, et määratud ravi piires on võimalik teha valikuid erinevate hindadega pakendite vahel. Inimese enda makstud summa ehk retsepti omaosalus võib erineda mõnekuulise ravikuuri juures mitukümmend eurot.

2015. aasta kolmandas kvartalis müüdud vererõhuravimite statistika järgi kirjutatakse kõige sagedamini Eesti inimestele välja metoprolooli, enalapriili, amldodipiini, nebivolooli ja telmisartaani sisaldavaid ravimeid. Südame-veresoonkonna haigused, sealhulgas kõrgvererõhutõbi ehk hüpertensioon on krooniline terviseprobleem, mis on oma tüsistustega Eestis haigestumuse ja surma üks peamiseid põhjuseid. Kõrge vererõhk on insuldi, südameinfarkti ja enneaegse surma oluline riskitegur.

Hüpertensiooni esineb enam kui kolmandikul arenenud riikide elanikest ning seda esineb enam kui 60% Eesti eakatest. Hüpertensiooni varase avastamise, elustiili muutuse ja ravimite abil on võimalik tüsistuste esinemissagedust oluliselt vähendada. Ravimid tähendavad patsiendile aga pidevaid kulutusi.

Nii nagu igas teises ravimiklassis erineb toimeaine piires märkimisväärselt ka hüpertooniaravimite eest patsiendi poolt makstav summa. Seega on patsiendil endal võimalik teha valikuid erinevate hindadega ravimite vahel ning tulenevalt oma valikust säästa ainuüksi ühe ravimi pealt aastas kümneid eurosid.