Uudised

Juuste väljalangemist takistav külm müts sai USAs kasutusloa  

Õhtuleht.ee, 5. jaanuar 2016 11:00
Paljusid keemiaravi saavaid vähihaiged hirmutab oht oma juustest ilma jääda. Foto: PantherMedia / Scanpix
Paljusid keemiaravi saavaid vähihaiged hirmutab oht oma juustest ilma jääda. Viimase paari aasta vältel on valminud mitmesuguseid peanahka jahutavaid seadmeid, mis lubavad seda kõrvaltoimet vähendada, USA-s jõudis esimene seesugune ka müügile.

Rootsis valmistatud DigniCap Cooling System on läbinud mitmes USA keskuses suure tähtsusega katsed, USA toidu ja ravimiamet lubas selle nüüdsest võtta kasutusele keemiaravi saavate rinnavähki põdevate naispatsientide juuste väljalangemise vähendamiseks, vahendab meditsiiniportaal Med24.

Samal teemal

DigniCap on arvuti abil juhitav süsteem, mis paneb jahutatud vedeliku keemiaravi ajal kantavas mütsis ringlema. Jahutusmüts on kaetud teise, neopreenist valmistatud mütsiga, mis kinnitub lõua alla ja hoiab jahutusmütsi paigal. See toimib ka isoleeriva kattena jahutuskao takistamiseks, selgitas FDA.

Jahutuse mõte on ahendada peanaha veresooni ja teoorias peaks see vähendama juuksefolliikulite rakkudesse jõudva keemiaravimi hulka. Külm vähendab ka juuksefolliikulite tegevust, mis omakorda aeglustab rakkude jagunemist ega lase keemiaravil neid nii palju mõjutada. Arvatakse, et kombineeritud toime nõrgendab mõju, mida keemiaravi rakkudele avaldab ja mis võib vähendada juuste väljalangemist.

Seadme toimet on uuritud 122 esimeses ja teises staadiumis rinnavähiga keemiaravi saanud naisel, tänu uudsele seadmele kaotasid juustest alla poole enam kui kaks kolmandikku (66%) seadet kandnud patsientidest.

Samal teemal

30.11.2015
Elu koos eesnäärmevähiga – jah, see on võimalik
09.11.2015
Kas lapsepõlves leetrite vastu vaktsineeritud täiskasvanud on nende eest kaitstud?
21.10.2015
Ainulaadne rakuteraapia ravis aastase tüdruku verevähist terveks
26.09.2015
Antioksüdantide rohke toit - mida see tegelikult tähendab?