Uudised

Gripiviirused on asunud liikvele (4)

Silja Paavle, 14. jaanuar 2016 14:13
Foto: PantherMedia / Scanpix
Aasta esimesel nädalal pöördus ülemiste hingamisteede viirusnakkuste tõttu arstide poole 3210 inimest, laboratoorselt on kinnitatud ka esimesed gripijuhtumid.

Terviseameti andmeil psüib arstide poole pöördunute üldarv suhteliselt madalal tasemel ning haigestumuse intensiivsus ei ületa hooajale iseloomulikke näitajaid. Laste väiksema osakaalu põhjuseks haigestunute hulgas võib pidada pühasid ja koolivaheaega.

Samal teemal

Gripitaolisi haigestumisi registreeriti möödunud nädalal 78 korral. Laboratoorselt kinnitati nädala jooksul 9 A ja 3 B gripiviirust. Ringlevate viiruste etioloogilise struktuuri arvestuse alusel võib öelda, et positiivse kinnituse saanud proovidest moodustasid gripiviirused 23,5 %. Ligi 72 protsendil juhtudest oli haigestumine seotud muude respiratoorseid viirusnakkusi põhjustavate viirustega.

Haiglatest on saabunud informatsioon esimestest laboratoorselt kinnitatud gripijuhtudest. Kokku on hospitaliseeritud novembrist alates 10 inimest, neist viis viimasel nädalal. Hospitaliseerimist vajavate inimeste arvu suurenemine viimasel nädalal ja laboratoorselt kinnitatud gripiviiruste kasv näitab, et gripiviiruste levik on alanud. Olukorda tervikuna võib hinnata intensiivsuse alusel veel madalaks ja leviku osas piiratuks.

Kokku on hooaja algusest laboratoorselt kinnitatud grippi 29 korral, neist 17 korral on olnud tegu A- ja 12 korral B-gripi juhuga.

Enneta ja piira gripiviiruse levikut

Kuna grippi ja ülemiste hingamisteede viirusnakkustesse haigestumine levib, juhib Terviseamet tähelepanu asjaolule, et mõnedel juhtudel põetakse gripp läbi kergemalt. Püstijalu grippi põdev inimene võib aga levitada viirust riskirühmadele, kelle jaoks grippi haigestumine võib kujuneda eluohtlikuks. Seepärast on soovitatav gripileviku kõrghooajal gripilaadsete nähtude või isegi ainult mõnede haigustunnuste nagu köha, kurguvalu või nohu korral mitte külastada haiglaravil olevaid lähedasi, peresid, kus kasvavad väikesed lapsed või elavad kroonilisi haigusi põdevad ja vanemaealised inimesed.

Isegi kergete haigustunnuste ilmnemisel tuleks vältida rahvarohkeid kohti ja hoida teiste inimestega vähemalt meetrist distantsi. Aevastades või köhides katke suu taskuräti või selle puudumisel varrukaga. Haigena püsige kodus.