Professor Andres SalumetsFoto: Erakogu
Silja Paavle 18. jaanuar 2016 15:25
Tänavu aasta alguses avatud viljakuskliinik Fertility Clinic Nordic pakub uudse teenusena süvendatud geneetilisi uuringuid patsientidele ja munarakudoonoritele, et vähendada geneetiliste haiguste riski sündivale lapsele

Tunnustatud reproduktiivmeditsiiniteadlase Andres Salumetsa juhtimisel avatud viljakuskliinik Fertility Clinic Nordic sündis läbi pikaajalise rahvusvahelise teaduskoostöö.

Fertility Clinic Nordic tegevust iseloomustab pigem viljakuskeskuse mõiste, kuna viljakusalasele nõustamisele on oodatud ka terved naised ja mehed ning viljatusravisse on kaasatud günekoloog, uroloog-androloog, endokrinoloog, embrüoloog, toitumisspetsialist ja vajadusel psühholoog. Prof Salumets leiab, et Eestis on ruumi kliinikul, kus viljakusnõustamisel ja viljatusravis kasutatakse teaduslikku lähenemist ja geneetika uusimaid võimalusi. „Soovime pakkuda terviklahendust kõikides viljakusalastes küsimustes. Viljatusjuhtumid on enamasti kompleksne kombinatsioon erinevatest mehe ja naise terviseprobleemidest. Seetõttu tagab teaduslik lähenemine, põhjalik diagnostika ning eriarstide koostöö eduka raviprotsessi," kommenteerib Salumets uue kliiniku tööd.

Naistele, kellel on probleeme munarakkude kvaliteediga, pakub Fertility Clinic Nordic sarnaselt teiste Eesti kliinikutega munarakudoonoritepõhist viljatusravi. Kuid erinevalt teistest kliinikutest on viljatusravi vajaval paaril võimalik geneetiliselt sobitada nii munaraku doonorit kui ka tulevast isa, et vähendada raskete geneetiliste haiguste riski sündival lapsel. „Geneetiline sobitamine ehk inglise keeles genetic matching, mida patsiendi soovil rakendame, kontrollib riski paljude geneetilise haiguste suhtes.

Välistame, et ema või munaraku doonor ning lapse isa ei päranda lapsele riski haigestuda mõnda raskesse geneetilisse haigusesse. Seega tagab uus meditsiiniteenus Eestis suurema kindlustunde tulevastele lastevanematele," sõnab Salumets.