Uudised

Algab ennetusnädal: igal aastal saab ligi 200 naist emakakaelavähidiagnoosi (2)

Silja Paavle, 22. jaanuar 2016 15:15
Foto: PantherMedia / Scanpix
25. - 30.jaanuaril tähistavad Eesti Vähiliit ja Eesti Haigekassa emakakaelavähi ennetamise nädalat Eestis, et juhtida naiste, meditsiinitöötajate ja avalikkuse tähelepanu emakakaelavähi ennetamise ning varase avastamise tähtsusele.

Igal aastal saab Eestis ligikaudu 174-195 naist emakakaelavähi diagnoosi. Haigestumuse kõrgpunkt langeb 40.-50. eluaastatesse, kuid haigus tabab ka üha nooremaid naisi.

Samal teemal

Emakakaelavähi eelne seisund võib kesta 10 kuni 15 aastat, kuid on ka kiiresti arenevaid vorme. Emakakaelavähki haigestumust ja suremust on võimalik vähendada vähieelsete seisundite avastamisega sõeluuringul ja HPV- vastase vaktsineerimisega. Vähieelse seisundi ravimisega saab ära hoida vähi tekkimist.

Sellel aastal saadab Haigekassa nimelised kutsed emakakaelavähi sõeluuringule 1961, 1966, 1971, 1976, 1981 ja 1986. aastal sündinud ravikindlustatud naistele. Uuring on ravikindlustatud naistele tasuta ning kõik kutse saanud naised on oodatud sõeluuringus osalema. Sõeluuringul tasub osaleda, sest õigeaegselt avastatuna on see haigus kergesti diagnoositav ja ravitav.

Uuringul osalemiseks ei pea kutse saamist ära ootama, sest uuringule võib registreeruda juba täna. Selleks tuleb helistada teile sobivasse tervishoiuasutusse, kus kontrollitakse sünniaastat ja ravikindlustuse kehtivust. Uuringule minnes tuleb kaasa võtta isikut tõendav dokument, kehtiva ravikindlustuse korral on uuring tasuta.

Emakakaelavähi peamiseks riskiteguriks peetakse inimese papilloomiviirust (HPV), mis levib sugulisel teel. Emakakaelavähk on algul tunnusteta, seepärast tuleks naistel käia tegemas PAP-testi 2-3 aastase vahega.

Naistearstid soovitavad emakakaelavähi ennetamiseks ja varaseks avastamiseks:
• regulaarset kontrolli naistearsti (perearsti) juures
• emakakaelavähi sõeluuringul osalemist (vajalik ka juhul kui naine on HPV vastu
vaktsineeritud)
• HPV kui peamise emakakaelavähi riskiteguri vastane vaktsineerimist enne suguelu algust (selle eest tasub inimene ise täies ulatuses)
• sugulisel teel levivatest haigustest hoidumist (näit klamüüdia)
• paljude seksuaalpartnerite vältimist ja mittesuitsetamist

Sõeluuringute kohta on võimalik infot küsida oma perearstilt või vaadata täiendavat infot haigekassa kodulehelt : www.haigekassa.ee/et/inimesele/haiguste-ennetamine/vahi-soeluuringud-naistele- , samuti haigekassa infotelefonilt 16363.

Samal teemal

08.02.2017
Emakakaelavähk murrab Eesti naisi järjest enam - mida teha?
09.01.2016
Eestis haigestub üha rohkem naisi emakakaelavähki
01.01.2016
Kui noorelt võib haigestuda emakakaelavähki?
28.11.2015
Millal minna naistearstile?