Keha

Lugu ilmus esmakordselt 2014. aasta oktoobrikuu Tervis Plussis.

Kõnnianalüüs paljastab tallad ja mured 

Tervis Pluss, 4. veebruar 2016 16:10
Ida-Tallinna Keskhaigla taastusraviarst Eve SoobaFoto: Heiko Kruusi
Ida-Tallinna keskhaiglas (ITK) ja Tartu Ülikooli kliinikumis on võimalik jalgu uurida kõnniplaadil, mis analüüsib jalgade koormusjaotust.

ITKs seda uuringut tegeva taastusarsti Eve Sooba sõnul on üheks lahenduseks tallatoed. Dr Sooba soovitab seda uuringut, mis peale kõnniraja abil tehtava analüüsi sisaldab põhjalikku küsitlust ja arstlikku jalgade ülevaatust, ka liigesehaigetele, diabeetikutele, närvikahjustustega inimestele ja neile, kellel on immuunsus mõne põetava haiguse tõttu nõrgenenud.

Vale toetuspind talla all võib olla soodne pinnas ka halvasti paranevate haavandite tekkele.

Jalatsid uuringule kaasa. Kõnniuuringule võib pöörduda mitmesuguste jala-, selja- ja põlvevaludega. Paistes või punetavate liigeste korral on väga oluline lasta perearstil uurida ka turse põhjusi, et määrata ravi või suunata reumatoloogi juurde diagnoosi täpsustamiseks.

Ainult ravimitest ei piisa. Tavaliselt kahjustab tursega kulgev haigus liigeseid nii, et hiljem tekivad jalavõlvides või varbaliigestes deformatsioonid. Liigesepõletik nõrgestab ja lammutab kudesid. Kui enne seda protsessi on jalavõlvid uuritud ja vajumise korral tallatugedega toestatud, on deformatsiooni tekke võimalus väiksem, sest ülekoormus jalale on tallatoe abil kõrvaldatud," selgitab Sooba.

Siiski, ka ammuse jalahädaga tasuks abi otsida.

Kui patsient on juba kasutanud tallatugesid või teisi vahendeid, võiks need uuringule kaasa võtta.

Jalaharjutused aitavad. Kindlasti tuleb teha ka jalaharjutusi, alguses sageli, isegi viiel päeval nädalas. Lastele soovitab ta näiteks lampjalgsuse korral pigem võimlemist ning tallatugesid alles siis, kui jalavõlvide muutused on väga suured.

Dr Sooba ütleb, et kergemate probleemide korral ei pea ravitaldu alati kandma, küll aga siis, kui jalgadele langeb pikem koormus, näiteks sporti tehes või jalgsimatkal. Samas tugevalt deformeerunud jalgade korral, näiteks reumatoidartriidi põdejatel, soovitab ta neid kanda pidevalt. "Need tõesti leevendavad valu ja väldivad deformatsiooni.

Samal teemal

10.02.2016
Tallaalune valuvaigistaja - kuidas valust jagu saada?
10.11.2015
Igapäevane kõndimisharjumus on tervisele mõeldes jõusaalis rassimisest tõhusam
04.11.2015
Äpp: anna minna! Käes on trenniaeg!
26.10.2015
Anna Levandi: Kui pole füüsilist vormi, annab ka sisikond järele