Digiretsept. Pilt on illustratiivneFoto: STANISLAV MOSHKOV
Õhtuleht.ee 25. jaanuar 2016 13:53
Sotsiaalministeerium on ette valmistanud seadusemuudatuse, millega saavad pereõed 1. märtsist 2016 korduvretsepti väljakirjutamise õiguse. Seega ei pea patsient edaspidi alati pöörduma kordusretsepti saamiseks perearsti poole, mis annab perearstidele võimaluse pühendada rohkem aega inimeste kiiret lahendust vajavatele tervisemuredele.

Seadusemuudatuse tulemusel saavad patsiendid kiiremini vajalikud ravimid kätte, Eesti pereõdede kompetentsus ja haridus on selleks piisavalt kõrgel tasemel.

Muudatus aitab lühendada ravijärjekordi ning hoida kokku hoida perearsti tööaega eelkõige kroonilistele haigetele korduvretseptide väljastamisel. Muudatuse kaudu suurenevad üldarstiabi osutamisel pereõe õigused, nad kirjutavad ravimi välja koos asjakohase nõustamisega.

Seadusemuudatuse kohaselt saavad perearsti nimistu alusel tegutseva perearstiga koos töötavad õed retseptiravimite väljakirjutamise õiguse juhul, kui nad on läbinud kliinilise farmakoloogia alase täiendkoolituse. Pereõde peab Tartu Ülikooli täienduskeskuse väljastatud tunnistuse kliinilise farmakoloogia koolituse läbimise kohta esitama Terviseameti registrite ja tegevuslubade büroole.

Pereõe retseptiõigus kantakse tervishoiutöötajate registrisse. Nimetatud õigus hõlmab piiratud hulka ravimeid ja nende väljakirjutamisele on kehtestatud piirang.

Pereõel on ainult korduva retsepti, mitte esmase retsepti väljakirjutamise õigus. Nimetatud piirang on vajalik selleks, et tagada ravimite ohutu kasutamine, kuivõrd esmane ravimivalik sõltub konkreetsest haigusest ja patsiendist. Perearstil on ravimit valides enim informatsiooni ja pädevust kaalutletud valiku tegemiseks – ta teab kaasuvaid haigusi, varasemat ravi, on kursis muude ravimite samaaegse tarvitamisega jpm.

Pereõde peab perearstiga konsulteerima mitte harvem kui üks kord korduvretsepti realiseerimise perioodi jooksul, et hinnata koos ravi jätkumist ja selle muutmise vajadust. Lisaks tuleneb arstiga konsulteerimise vajadus ka anamneesist, uuringutulemustest, haiguse iseloomust jms, mida tuleb vastavalt tegevusjuhenditele järgida.

Õdedele retseptiõiguse andmine on olnud teemaks alates 2009. aastast, kui Sotsiaalministeerium ja Eesti Perearstide Selts sõlmisid hea tahte koostöökokkuleppe „Esmatasandi tervishoiusüsteemi korrastamine ja jätkusuutlikuks muutmine", mille üheks punktiks oli pereõdede tegevuse võimalik laiendamine, sealhulgas neile piiratud ravimite väljakirjutamise õiguse andmine.

Ka Soomes on antud piiratud ravimi väljakirjutamise õigus õdedele, kes töötavad tervisekeskustes ehk meie mõistes esmatasandil. Ravimi väljakirjutamine on piiratud kindlate haiguseisundite ja ravimitega. Retsepti väljakirjutamise õigus eeldab õe diplomi olemasolu, töökogemust ning spetsiaalse täiendkoolituse läbimist.

Retsepti väljakirjutamise õigus lõpeb, kui õde vahetab töökohta, st kui ta ei tööta enam tervisekeskuses. Soome parlament võttis vastava muudatuse vastu 2010. aastal. Samuti on õdedel retsepti väljakirjutamise õigus ka Rootsis ja Suurbritannias.

Perearsti nimistu alusel tegutseva perearstiga koos töötaval õel on õigus alates 1. märtsist 2016 välja kirjutada üksnes alljärgnevaid ravimeid ja aineid:

ATC kood A10 – diabeedi raviks kasutatavad ained, välja arvatud esmane retsept;
ATC kood B01AA03 – varfariin (kodade virvendusarütmia raviks), välja arvatud esmane retsept;
ATC kood C02, C03, C07 (välja arvatud sotalool), C08 ja C09 – kõrgvererõhutõvevastased ravimid, välja arvatud esmane retsept;
ATC kood C10 – vere lipiidide sisaldust vähendavad ained, välja arvatud esmane retsept;
ATC kood D06BA01 – hõbesulfadiasiin;
ATC kood G02B, G03A ja G03DA02 – hormonaalsed rasestumisvastased ravimid, välja arvatud esmane retsept;
ATC kood H03A – kilpnäärme hormoonid, välja arvatud esmane retsept;
ATC kood J01XE01 – nitrofurantoiin (ägeda tüsistumata tsüstiidi raviks);
Imikute toitesegud, välja arvatud esmane retsept.

Samal teemal

Kommentaarid  (6)

tõeliselt 5. veebruar 2016 14:08
imelik jutt. Ma siia maale vaid helistan registratuuri ja saan retsepti, pereõelt samamoodi. See on koguaeg niimoodi olnud, pealegi olen helistanud teise inimese (lapsed, vanemad) eest. Kunagi pole probleemi olnud.
patsient 25. jaanuar 2016 22:17
Kogu aeg on nad seda teinud, sest perearsti aja taga tikutulega, küll puhkusel, küll haige, küll koolitusel... ja nii see tragi õde neid retsepte jagabki.
mees 56. 26. jaanuar 2016 07:41
SEST --PEREÕDE SEDA TEEBKI---EGA MA SOOMEST ARSTI OOTAMA EI HAKKA!,, ""JA POLE ISEGI ARST ENAM --56+ KODANIKELE --- ÜLDSE VAJALIK.. (( Mees Vajaks ka ikka TURGUTAMIST;; KUI ON ---Meeste ravimid on juba tarvitatud pikalt ,,siis ka pole RETSEPTIGA ENAM probleeme tulnud ))) "
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS