Uudised

Paratsetamool võib ohustada viljakust (2)

Õhtuleht.ee, 27. jaanuar 2016, 13:00
Pilt on illustreerivFoto: TIINA KÕRTSINI
Raseduse ajal võetud valuvaigistid vähendavad järeltulevate põlvede viljakust, vahendas MedicalXpress ajakirjas Scientific Reports ilmunud uurimust.

Rottidega tehtud katsetes selgus, et kui tiinetele emastele anti paratsetamooli, oli nende emastel järetulijatel väiksemad munasarjad ja nad said vähem järglasi.

Mõju kestis ka järgmises põlvkonnas ehk emase roti viljakus oli väiksem ka siis, kui tema vanaema oli saanud valuvaigisteid.

Paratsetamoolil oli mõju ka isasrottidele. Neil tekkis alguses vähem seemnerakke tekitavat kudet, kuid õnneks see olukord normaliseerus, kui närilised sigimisikka jõudsid.

Tõenäoliselt mõjutabki paratsetamool idurakke ehk oma arengu alguses olevaid sugurakke ja teeb seda prostaglandiinideks nimetatud hormoonide kaudu. 

Uurimuse autorite sõnul ei saa olla kindel, kas paratsetamoolil on samasugune mõju ka inimestele. Samas on roti ja inimese sigimismehhanismid piisavalt sarnased.

Seetõttu rõhutavad teadlased, et last ootavad naised peaksid valuvaigisteid võtma võimalikult väikeses doosis ja nii harva kui võimalik.

Samal teemal

10. märts 2016, 14:08
Valuvaigistite üleannustamisel toime ei tugevne, vaid suureneb kõrvaltoimete tekke risk
3. detsember 2015, 16:33
Pea gripiteedega piiri
27. oktoober 2015, 13:02
Neli olulist küsimust valu ja valuvaigistite kohta

;