Meeled

Joogaõpetaja: kui soovid õnnelik olla, joo sooja keedetud vett ja hoia endas elus algaja meel (66)

Silja Paavle, 2. veebruar 2016 12:45
Joogaõpetaja Silva SoobikFoto: Erakogu
Tiibeti Ne Džang jooga on ainulaadne joogastiil, mis parandab tervist ning võib noorustki tagasi tuua. Mis teeb selle joogastiili põnevaks, räägib joogaõpetaja Silva Soobik.

"Tegu on Tiibeti budismis Kalatšakra traditsioonis kasutatavate harjutustega, mida vaimsed meistrid kasutasid salaõpetusena oma praktikate juures teel virgumisele ja vikerkaarekeha saavutamisele," räägib Soobik. Tema sõnul on need harjutused sobilikud mitte ainult haigustest vabanemiseks ja ennetamiseks ning parema enesetunde saavutamiseks, vaid ka aluspõhja loomiseks vaimse tasakaalu saavutamisel ning meelelise arengu teel.

Samal teemal

Kellele see joogastiil sobib?

Kogu uhke jutu juures kõrgete vaimsete ja füüsiliste tulemuste saavutamisest Ne Džang jooga abil tunduvad selle süsteemi harjutused esmapilgul uskumatult lihtsad. Neid on osati pintsaklipslastel võimalik sooritada ülikonnas ning kontsakandjatel kostüümis. Tiibeti arstid soovitavad valitud harjutusi patsientidele olemata nende joogaalasest või sportlikust taustast. Seega sobib Ne Džang jooga ühest küljest täiesti tavalisele inimesele, kes soovib oma tervist ja reibast enesetunnet hoida või taastada.

Ne Džangi viljelejate teise otsa kuuluvad, nagu öeldud, väga kõrgete vaimsete realisatsioonitulemustega joogid, kes rakendavad neid oma meditatsioonipraktikate kirevas koosluses keha füüsist ja energiakanaleid puhastava vahendina.

Kuidas kirjeldada Tiibeti Ne Džang joogat neile, kes joogaga varem tegelenud pole?

Esmalt tuleb märkida, et suuremat osa harjutustest tehakse istudes (soovitavalt rätsepistes või võimalusel lootosistes), täpse kehahoiu ning teatud kindla õpetuse järgi sooritatud hingepeetusega. Kuna Tiibeti meditsiini süsteemis omavad enamik meeleorganeid tugevaid seoseid kindlate siseorganite või organsüsteemidega, siis tehakse tööd algatuseks keele, silmade, nina, kõrvade ja huultega. Tegeletakse kaela, pea, enamike liigeste, kõhu ja rindkerega. Kokkuvõttes töötatakse 24 harjutusega läbi kogu keha energeetiline ja füüsiline tasand, millest, nagu mainitud, ei jää positiivse laenguta ka meie mentaalne ja vaimne baas. Nende harjutustega on paljud patsiendid saanud abi seede- ja ainevahetuse probleemidele, südamehaigustele, hingamissüsteemi hädadele, muuhulgas sinusiidi, astma ja onkoloogiliste haiguste puhul.

Ette on tulnud ka juhtumeid, kus Ne Džangi süstemaatilise viljelemise tulemusel on hallid juuksed loomulikul teel muutunud taas tumedaks. See viitab keha bioloogilise ea vähenemisele.

Joogaga tegeleb Eestis üha rohkem inimesi — milles seisneb jooga saladus?

Viimaste põlvkondade jooksul on inimkond saanud kogemuse, et kõik varem kättesaamatu füüsilises ja materiaalses vormis ei olegi meid õnnelikumaks teinud.

Kahjuks on põhjamaised esiisade teadmised erinevatel põhjustel rohkem või vähem kaduma läinud või pole neid nii süsteemselt, kui idamaiseid tarkusi, kunagi talletatudki.

Sestap pöördutakse nende traditsioonide poole, mida on katkematu liinina veel õpetajalt õpilasele aastatuhandeid säilitatud. Luuakse ka uusi tuletisi ja hübriide, mille väge ja tulemusi saame hinnata ehk kunagi sajandeid hiljem. Valik on lai.

Kas peab paika väide, et jooga ja positiivsus käivad käsikäes?

Jooga ja positiivsus käivad käsikäes samavõrra kui jooga ja negatiivsus. Erinevaid jooga vorme kasutatakse ju negatiivsete ilmingute pööramiseks positiivsuse suunas või positiivse hoidmiseks kaldumast negatiivsusele. Seal, kus on dualismi positiivse ja negatiivse vahel, seal tuleb appi jooga oma eri vormidega ja eri tasandi tööriistadega.

Mida joogaga tegelemine inimesele annab?

Kindlasti on joogaga tegeletud minutid mõistlikumad, võrreldes teleri ja arvuti taga istumise, tühja lobisemise, üle töötamise või muu laialt levinud tuuletallamise vormiga.

Lihtsalt füüsiliselt jooga harjutusi vuhkides saab kehalisest liigutamisest reipama enesetunde. Tõsisemalt harjutustesse sisenedes ja õigeid hingamise ja visualiseerimise tehnikaid kasutades saab parema kontakti oma kehaga ning energeetilise vormi, võib-olla mõnest haigusestki priiks. Sügavalt joogat omaks võttes või ennast talle üle andes võib saada endale uue elu kõige laiemas mõttes.

Juua hommikuti ja päeva jooksul sooja keedetud vett, et kogu keha üles ehitamise aluseks olev seedesüsteem tugev hoida. Hoida endas elus algaja meelt ehk vaadata maailma nagu väike laps, võttes kõike eelarvamuste ja hinnangutevabalt. Vastasel juhul ei lase me paljusid häid võimalusi oma ellu, me blokeerime need oma kapseldunud jäiga maailmavaatega.

Tiibeti Ne Džang joogaga saab tutvuda 12. märtsil Tallinna Kultuurikatlas toimuval talvisel joogafestivalil.

Samal teemal

12.07.2016
Joogafestival kutsub paljulapselised emad tasuta lõõgastuma
04.02.2016
Neli nippi ainevahetuse kiirendamiseks
03.02.2016
Õnne teed astudes
02.02.2016
VIDEO | Mis juhtub, kui purjus peaga joogat teha?