Lapsed

Terviseprobleemide ennetamiseks peaks kahe raseduse vahele jääma vähemalt 18 kuud  (2)

Toimetas Silja Paavle, 8. veebruar 2016 14:39
Foto: PantherMedia / Scanpix
Terviseprobleemide vältimiseks on soovitatav kahe raseduse vahele jätta vähemalt 18 kuud, kuid USA haiguste ennetamise ja kontrolli keskuse uuring näitas, et umbes kolmandik naistest rasestub kiiremini.

USA haiguste ennetamise ja kontrolli keskuse (CDC) uurijad vaatasid läbi 36 osariigi ja Columbia ringkonna 2011. aasta sünnitõendid, mis hõlmasid umbes 83 protsenti kogu USA 2011. aasta sündidest, kirjutab meditsiiniportaal Med24. Neid andmeid võrreldi perede kasvu riikliku uuringu andmetega ehk esindusliku naiste riikliku valimiga aastatel 2006–2010. Seejuures arvestati 2011. aasta sündide ja eelmise sünni vahele jäävat kuude arvu sünnitõendis viimase elussünni kuupäeva kohta tehtud märke järgi.

Samal teemal

Tulemused näitasid, et umbes 30 protsenti naistest rasestus 18 kuu jooksul pärast eelmist rasedust. Ligikaudu 20 protsenti emadest ootas enne uut rasestumist enam kui viis aastat, kuid umbes pooltel naistest oli see aeg 18 kuud kuni viis aastat. Keskmine rasedustevaheline aeg oli kaks aastat ja viis kuud. Seonduvate tegurite, nagu sünnitaja vanuse, pereseisu, hariduse ja eelnevate sündide arvu uurimisel selgus, et vanematel naistel on kalduvus jätta raseduste vahele pikem paus.

Mayo Clinicu hiljutistes uuringutes seostatakse 12 kuu jooksul pärast sünnitust alanud rasedust teatud terviseprobleemidega, sh platsenta irdumisega emakaseina küljest, platsenta eesasetsuse ning teisena sündivate laste suurema autismiriskiga. Rasestumist 18 kuu jooksul pärast sünnitust seostatakse ka madala sünnikaaluga, loote väiksusega raseduse ajal ja enneaegse sünniga.