Rootsi suusareisile sõites tasub seksiplaanide korral end suguhaigustest hoidumiseks kondoomidega varustada.Foto: PantherMedia / Scanpix
Õhtuleht.ee 9. veebruar 2016 14:16
Mullu diagnoositi Rootsis 37808 klamüüdiajuhtu, see on viimase seitsme aasta rekord. Asjalood ei ole paremad ka tänavu, sest ainuüksi veebruaris on 2728 rootslast saanud klamüüdia diagnoosi. Eriti hull on asi ka eestlaste seas armastatud suusakuurortides.

Tänavu veebruaris on enim haigestunuid Jämtlandi maakonnas, mis on tuntud suusakuurortide piirkond, kirjutab The Local.

Jämtlandi maakonna terviseametniku Karin Wahlen-Götzmanni sõnul on sugulisel teel leviva haiguse nii suure nakatunute arvu taga kaitsmata vahekorrad. Ka mullu oli selles piirkonnas 488 klamüüdiajuhtu 100 000 elaniku kohta, suurlinnas Stockholmis oli see arv 461.

Terviseametniku sõnul võib haiguse leviku taga olla kaks võimalikku põhjust. Esiteks asub seal Östersundi Ülikool, mis toob kokku palju noori ka teistest piirkondadest. Lisaks on just seal tuntud suusakuurordid, ka eestlaste seas armastatud Åre, kus klamüüdia levik suureneb hooajaliselt igal talvel seal mäenõlvadel ning hotellides hooajaliselt tööl olevate inimeste seas.

Rootsit teatakse varasemaltki kui Euroopa suguhaiguste keskust, sest seal kasvab pidevalt nii klamüüdiasse kui süüfilisse haigestumine.

Rootsi seaduste alusel peaks igaüks, kellel on diagnoositud klamüüdia, ühenduma kõigi oma varasemate seksuaalpartneritega hoiatamaks neid võimaliku viiruse olemasolu eest. Klamüüdia on nimelt tõbi, millel on vähe tuntavaid sümptomeid ning et inimesed ei tea oma nakkuse olemasolust, levibki haigus kaitsmata vahekorras olles kulutulena.

Klamüüdiat on võimalik ravida, ravimata jätmise korral võib see kaasa tuua aga paljusid tõsiseid terviseprobleeme, muuhulgas ka viljatuse.