Hea nõu

Kuidas leida õiged lugemisprillid? (1)

Silja Paavle, 11. veebruar 2016, 12:50
Foto: PantherMedia / Scanpix
Kui tabad end ühel hetkel ajalehte lugemast, käed pikaks välja sirutatud, on see ilmselge märk, on vaja on lugemisprille.

Et neid on aga saadaval mitmesuguseid ning algajal prillikandjal võib suur valik pea sassi ajada, teeme KSA silmakeskuse kodulehekülje abiga asja puust ja punasest selgeks.

Ainult lugemisprille määratakse peamiselt neile, kes soovivad endale prille mõne hobi jaoks või raamatute lugemiseks. Progresseeruvaid prilliklaase soovitatakse juhul, kui korrigeerimist vajab nii lähedale kui kaugele vaatamine.

Samal teemal

• Kui soovid prille vaid 35-50 cm kaugusele vaatamiseks ehk näiteks lugemiseks või käsitöö tegemiseks, sobivad sulle tavalised lugemisprillid.

• Kui tahad vaadata enda käeulatusest kaugemale, on sinu jaoks sobivaimad niinimetatud kontoriklaasid, pikendatud lugemistoega klaasid või moodsad lugemisprillid. Sellised klaasid on tänapäeval praktiliselt asendamatud, vähesed saavad hakkama vaid tavaliste lugemisprillidega.

• Kolmas võimalus on valida progresseeruvad klaasid, millega näeb selgelt nii lähedale kui kaugele. Need ei pruugi siiski olla parim valik terve päev arvutiga töötamiseks, kuna progresseeruvatel klaasidel ei ole lugemise ja arvuti vaatamise ala nii lai nagu kontoriklaasidel.

• Lisaks on saadaval päikese käes tumenevad fotokroomsed prilliklaasid. Neid on mugav kasutada, sest toas on klaasid läbipaistvad, kuid õues lähevad vastavalt päikese heledusele ning UV-kiirguse intensiivsusele kas pruuniks või halliks. Autojuhid peavad aga arvestama sellega, et autos on UV-kiirgust vähem ning seetõttu ei saavuta klaasid oma maksimaalset tumedust ega ole nii mugavad kui tavalised päikeseprillid.

• Tasub ka teada, et kuigi poes on müügil valmisprillid, ei pruugi need olla parim valik. Valmisprillide eeliseks on soodne hind ning see, et ei pea minema silmauuringutele. Kuid just silmauuringud võimaldavad leida sobivaimad prillid, samuti jõuda võimalikult vara jälile mõnele tõsisemale silmaprobleemile.