Foto: Vida Press
Silja Paavle 11. veebruar 2016 09:27
Ükskõik, kas otsustad oma talvepuhkuse veeta soojal maal rannas või mägedes suusatades, peaksid puhkuse õnnestumise nimel silmas pidama kolme asja.

Janika Tähnas, Apotheka proviisor, paneb südamele, et reisile minekuks tuleks valmistuda juba paar nädalat enne selle algust. "Eriti just siis, kui asud puhkama eksootilises piirkonnas, kus on nigelad hügieenitingimused," lausub ta. Et immuunsus oleks tugevam ja võimalike kõhuprobleemide pärast muretsema ei peaks, soovitab ta läbi teha probiootikumide kuur.

Lisaks soovitab ta oma puhkuse õnnestumise nimel silmas pidada kolme asja:

1. Vaata oma reisiapteek üle!

Ootamatud terviseprobleemid võivad ilmneda nii suve- kui ka talvepuhkusel. Seetõttu on oluline igaks juhuks oma reisiapteek enne minekut üle vaadata. Eelkõige tuleks end kindlustada väiksematele õnnetustele, kõhuprobleemidele ja allergiatele mõeldes. Reisiapteek võiks kindlasti sisaldada valuvaigistavaid ja palavikku alandavaid tablette, näiteks paratsetamooli või ibuprofeeni. 

Üks soojamaareiside põhilisemaid terviseprobleeme on kõhulahtisus, mis on põhjustatud nigelatest sanitaartingimustest või eksootilise toidu söömisest, mille seedimisega organism harjunud pole. Kindlasti tuleb reisil olles pesta sageli oma käsi, kätepesu võimaluse puudumise korral on mõistlik kasutada spetsiaalset antiseptilist kätepuhastusgeeli. Võimalusel võiks süüa vaid kuumtöödeldud toitu, vältima peab tundmatu kvaliteediga jooke ning kraanivett. Kõhulahtisuse vastu aitab kiirelt loperamiid, mis on aga ennekõike hädaabiks, mitte pikaaegseks kasutamiseks. Rehüdratsiooni pulbrid aitavad taastuda kõhulahtisusest, oksendamisest või liigsest päikesest põhjustatud vee ja elektrolüütide kaost. Esmaabikarp võiks kindlasti sisaldada ka antiseptikumi, haava- ja villiplaastreid ning ühekordseid desinfitseerivaid puhastuslapikesi. Suusapuhkusele minejad võiksid karpi lisada ka lihasvalu, venituste ja kergete liigesvaevuste eest hoolitsevaid geele, kreeme.

2. Ära unusta päikesekaitsekreemi!

Kuigi paljude eesmärk on jõuda puhkuselt koju ilusa päevitusega, pole päikesepõlenud nägu ilmselt kellegi unistus. Ometi unustavad paljud reisile kaasa pakkida päikesekaitsekreemid, kuid see on  ülioluline, sest päikesepõletus on võimalik saada igal aastaajal, eriti kõrgmäestikus. Oma nahka tuleb päikese eest kaitsta, eriti just nägu. Reisile on hea kaasa võtta väiksemad pudelid päikesekaitsekreemi või hoopiski päikesekaitsepulk faktoriga 50+, mida on suusarajal vajadusel lihtne näole kanda.

Kes aga läheb eksootilisemale reisile, sel on vaja märksa põhjalikumat esmaabivarustust, mille komplekteerimisel küsige kindlasti apteekrilt täpsemat nõu. Päikesereisidele minejatele soovitatakse vähemalt SPF30 kaitsefaktoriga päikesekreemi. Lisaks tuleb intensiivse päikese alla minnes mõelda ka tarvitatavatele ravimitele ning olla teadlik, kas need võivad anda UV-kiirguse mõjul allergilisi kõrvaltoimeid. Sel juhul tuleks kindlasti otsest päevitamist vältida.

3. Milliseid ravimeid võib kaasa võtta?

Retseptiravimitest on üldjoontes lubatud kaasa võtta kõik krooniliste haiguste raviks määratud igapäevased ravimid, kuid on ka erandeid. Seetõttu tasub kindlasti tutvuda Ravimiameti kodulehel infoga, mis puudutab ravimitega reisimist.

Rahvusvaheliselt on paika pandud põhireeglid, mis ütlevad, et

1) Eestisse saabuv või Eestist lahkuv reisija võib Ravimiameti loata kaasa võtta 10 erinevat nimetust ravimeid (käsimüügi- või retseptiravimeid) ja igat nimetust kuni viis jaemüügipakendit.

2) Ravimid peavad olema tootja pakendis, v.a blisterlehed, mida võib karbist välja võtta, kuid sel juhul peab teadma, et ühte blistrit arvestatakse 1 ravimina.

3) Kui kaasavõetavate ravimite arv või kogused ületavad etteantud piire, nt reisi kestvuse tõttu, tuleb Ravimiametilt taotleda luba.

Kui reisijal on diagnoositud allergiaid, tuleb allergiaravim kindlasti käsipagasisse pakkida. Igaks juhuks võiksid käepärast olla ka valuvaigisti.