Hea nõu

Lugu ilmus esmakordselt 2012. aasta novembrikuu Tervis Plussis.

Kolmiknärv teeb palju valu - mida teha? 

Tervis Pluss, 18. veebruar 2016 13:25
Foto: PantherMedia / Scanpix
Viimasel ajal on mitu minu tuttavat olnud hädas kolmiknärvipõletikuga. Mis asi on kolmiknärv? Kus see asub? Kuidas põletik endast tunda annab ja kuidas seda ravitakse? (Tiina, 57)

Külvi Peterson (perearst): Kolmiknärv ehk nervus trigeminus on närv, mis annab edasi signaale näo, pea ja kaela sügavatest kudedest, kõrvalestalt, kuulmekilelt, näo ja suu lihaskimpudelt ja mälumislihastelt. Haigus algab enamasti pärast 40. eluaastat ja esineb sagedamini naistel.

Tavaliselt on haigus idiopaatiline ehk selle põhjused on teadmata.

Kolmiknärvi neuralgiale on iseloomulik hootine, tugev, torkav, 30–60sekundiline ühepoolne näovalu kolmiknärvi ühe või kahe haru piirkonnas näol, põsel, meelekohas ja kõrva juures.

Valuhood esinevad enamasti kobaratena. Naha, limaskesta ja hammaste ärritamisel puudutuse, mälumise, rääkimise või neelatamisega stimuleeritakse vastavaid päästikpunkte (triggerpunkte). 

Ravi oleneb sellest, kas põhjus on teada – kui kindlaks on tehtud näiteks hambajuurepõletik, vöötohatis vm, siis seda ravitaksegi. Enamasti on aga põhjus selgusetu ja siis määratakse patsiendile tabletid, mille toimeaine on karbamasepiin ja mis toimib 80% juhtudest.

Kasutusel on ka teisi närviimpulssi mõjutavaid ravimeid. Kirurgiline ravi võetakse appi ainult kontrollimatu valu korral, mis ei allu ravimitele.

Samal teemal

24.04.2018
Mis põhjustab kolmiknärvipõletikku?
16.05.2017
Salakaval hambajuurepõletik - mis haigus see on?
04.12.2015
Kas inimeste valuvaigistid on loomadele ohutud?
25.11.2015
Miks on pidev arvutiga töötamine ohtlik?