Foto: MATI HIIS
Toimetas Silja Paavle 25. veebruar 2016 10:48
Alkoholi laastav mõju Eesti ühiskonnale ei ole hüpotees – see on tõestatud fakt. Eestis sureb 1000 inimest aastas alkoholisurma. 60 000 Eesti peret kannatab sõltuvustest tulenevate probleemide tõttu.

Lisaks on tõestatud, et aastatel, mil müüakse rohkem alkoholi, suureneb õnnetuste ja isikuvastaste kuritegude arv. Kui alkoholisurmad näivad mõnele kauge teemana, siis õnnetused ja kuriteod võivad läbi halva juhuse puudutada meid kõiki.

Oleme proovinud lähenemist, et alkoholitootjad reguleerivad ise, mida ja kuidas reklaamida. Alkoholitööstuse dikteeritud reeglid pole aga toonud kaasa oodatud positiivseid tulemusi. Võib leida ka arvukalt näiteid selle kohta, kuidas alkoholitootjad enda kehtestatud reegleid on rikkunud. Järelikult on aeg võtta paremate tulemuste saavutamiseks kasutusele uued meetmed.

Uuringute andmetel toetab umbes 80% Eesti rahvastikust uute meetmete rakendamist. Reklaamipiirangute tõhususe argumenti toetavad ka teaduslikes uuringutes tehtud järeldused. Veel enam – Eestis eksisteerib poliitiline konsensus, et alkoholiprobleemiga tuleb aktiivsemalt tegeleda.

Peaminister Taavi Rõivas viis sotsiaalministrina kabinetti alkoholipoliitika rohelise raamatu. Siseminister Hanno Pevkur algatas 2011. aastal sotsiaalministrina rohelise raamatu koostamise ja pani töögruppide koostatu avalikule konsultatsioonile 2012. aasta detsembris. Justiitsminister Urmas Reinsalu on alkoholi kahjude vähendamise olulisusest korduvalt rääkinud, rõhutades vajadust teha rohkem, et roolijoodikud teedelt ära saada. Kristen Michal soovis roolijoodikud koolitusele saata. Margus Tsahkna on korduvalt esinenud konservatiivsemat alkoholipoliitikat toetavate vaadetega. On arusaamatu, miks tänasele Jevgeni Ossinovski poolt lõpule viidavale, aga ammu kokku lepitud reformile peaks üldse keegi poliitikutest vastu olema.

Lõpuks ometi on aastaid plaanitud reform ukse taga. Väga paljude tublide inimeste pingutused on kandnud vilja ning alkoholi liigtarbimise kahjusid pidurdavad meetmed, millest on aastate lõikes vaieldamatult väga palju räägitud, on välja töötatud.

On üllatav, et lisaks alkoholitööstusele on reformi vastu sõna võtnud ka mõned kaubandusorganisatsioonid. Alkoholi kogumüügi vähenemine on ometi kogu ühiskonna ja kõigi majandussektorite huvides, sest see tähendab alkoholi ühiskonda laastava mõju vähenemist.

Aeg on küps muutusteks. Oleme näinud, et alkoholitööstuse dikteeritud reeglid pole efektiivsed. Plaanitud reform toetab Eesti arengut ja tervema ühiskonna kujunemist. Kardame, et uuenduse vastased loevad liiga palju raha ja jätavad inimelud, perekonnad ning ühiskonna tagaplaanile. Meie jaoks on kõige olulisemad aga just inimesed. Meie toetame sotsiaalministeeriumi eelnõud.

Pöördumisele on alla kirjutanud: 

Eesti Arstiteadusüliõpilaste Selts

Eesti Arstide Liit

Eesti Nooremarstide Ühendus

Terve Eesti SA

Eesti Noorteühenduste Liit

Eesti Tubaka ja Alkoholi tarvitamise kahjude Koda

Eesti vaesusvastane võrgustik

Eesti Lastevanemate Liit

Samal teemal

Kommentaarid  (7)

WHO ja FDA 26. veebruar 2016 11:26
No mida propagandat! Medikamentide tarbimise tagajärel sureb faktiliselt EESTIS 10,000 inimest aastas. Miks keegi sellega ei soovi tegeleda? Pole kasulik või?
Mnjah 25. veebruar 2016 13:29
Ütleme nii, et kui kaubanduses enamus toiduainetest mis müüakse on vitamiinide ja mineraalide vaene ning peale platseebo efekti kõhu täitumisest sealt midagi kasulikku ei saa. Seetõttu inimesed Eestis kannatavad ka rämeda vitamiinide ja mineraalide puuduse käes, sest toidust me neid ei saa. Lisada sinna veel alkohol ja suitsetamine jms... siis organismi tuksikeeramise kiirus aina kasvab. Võib-olla arstirohud tõmbavad mõnele sümptomile ajutiselt piduri peale aga pikas perspektiivis oled vaikselt suremas kui oma igapäevast toitumist paremaks ei saa.
uus loosung selle valitsuse ajal 25. veebruar 2016 15:27
surm igasse kodusse ...
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS