Uudised

Ohhoo! Gripivaktsiin vähendab insuldiriski (4)

Toimetas Silja Paavle, 29. veebruar 2016 10:25
Foto: LIIS TREIMANN
Insuldi tekke risk väheneb märkimisväärselt kuni kaheks kuuks pärast gripivaktsiini manustamist, kinnitab hiljaaegu läbi viidud uuring.

Suurbritannia Lincolni Ülikooli poolt läbi viidud uuring, mida rahastas Riiklik Terviseuuringute Instituut ja mille tulemused avaldati ajakirjas Vaccine, näitas, et esmakordse insuldi tõenäosus vähenes esimesel 59 päeval pärast gripivaktsiini süsti saamist ligikaudu viiendiku võrra, vahendab portaal Terviseuudised.

Samal teemal

Arvatakse, et gripp võib põhjustada mitmeid südame-veresoonkonna haigusi ning seetõttu võib kaitse, mille annab gripivaktsiin hooajalise viiruse vastu, kaitsta inimest ka nende haiguste eest, mille hulka kuulub ka insult. Gripivastane antikehareaktsioon kestab neli kuni kuus kuud.

 "See on märkimisväärne avastus ning kui kliiniline uuring seda kinnitab, võib see muuta inimeste elu," ütles esmase ja haiglaeelse tervishoiu professor Niro Siriwardena. "Meie tähelepanekud toetavad praegusi soovitusi, mis puudutavad kõrge riskiastmega inimeste gripivastast vaktsineerimist, kuid koos insuldi ennetamise lisaväärtusega. Meie uuring näitas, et mida varem vaktsineerimist teostatakse, seda rohkem väheneb insuldi risk, mis peaks samuti julgustama inimesi end varakult vaktsineerima. Praegu töötame me välja täiendavaid uuringuid, mis käsitlevad küsimust, kas vaktsineerimissoovitusi tuleks laiendada ka noorematele täiskasvanutele, keda ohustab insuldi risk. Kui katselised uuringud kinnitavad põhjuslikku seost gripivaktsiini ja insuldi riski vähenemise vahel ning kui see suurendab vaktsineerimiste arvu, tooks see märkimisväärset kasu patsientide ja kogu rahva tervisele."

Mainitud viimane uuring tugineb varasematele tulemustele, mis näitasid seost gripivaktsiini ja insuldi riski vähenemise ning lisaks ka esimese südamerabanduse riski vähenemise vahel. Uus meetod võimaldas teadlastel vähendada võimalusi, et nimetatud seosel on muud põhjused peale gripivaktsiini.