Uudised

Kuidas kroonilise haiguse korral kulutusi ravimitele kontrolli all hoida? (9)

Liis Kruus, Haigekassa ravimite ja meditsiiniseadmete talituse peaspetsialist, 15. märts 2016 07:32
Riigiportaalis eesti.ee on igal ühel võimalik hõlpsalt veenduda, kas retsept kirjutati välja toimeainepõhiselt ja kas ostetud ravim kuulus hinnalt soodsamate hulka.Foto: STANISLAV MOSHKOV
Kroonilisi tõbesid põdeval patsiendil on võimalik valida erinevate hindadega ravimite vahel ning tulenevalt oma valikust säästa ainuüksi ühe ravimi pealt aastas kümneid eurosid.

Südame-veresoonkonna haigused, sealhulgas hüpertensioon ehk kõrgvererõhutõbi on oma tüsistustega Eestis peamine haigestumise ja surma põhjus. Kõrge vererõhk on insuldi, südameinfarkti, südamepuudulikkuse, neerukahjustuse ja enneaegse surma oluline riskitegur. Hüpertensiooni esineb enam kui kolmandikul arenenud riikide elanikest ning Eesti eakatel seas esineb seda rohkem kui 60%.

Samal teemal

Hüpertensiooni varase avastamise ning tõhusa raviga on võimalik tüsistuste esinemissagedust oluliselt vähendada. Selleks peavad haigestunud järgima täpselt arsti määratud ravi. Lisaks elustiili muutmisele ei tohi ära unustada ka toitumise, liikumise jt patsiendi enda kontrollitavate eluviiside tähtsat rolli. Ka väga tervislike eluviiside juures tuleb sageli võtta regulaarselt ravimeid terve ülejäänud elu. See tähendab aga pikaajalisi kulutusi ravimitele. Nii nagu igas teises ravimiklassis erineb toimeaine piires märkimisväärselt ka hüpertooniaravimite hind. Patsiendil on võimalik teha valikuid erinevate hindadega ravimite vahel ning tulenevalt oma valikust säästa ainuüksi ühe ravimi pealt aastas kümneid eurosid.

Soodsam hind ei tähenda kehvemat ravimit

Sama toimeainega ning samal kujul (tabletid, siirup vm) ravimeid on Eestis müügil erinevatelt ravimitootjatelt. Oluline on teada, et kõik need vastavad toime, ohutuse ja kvaliteedi osas ühesugustele nõuetele ning erinevus patsiendi jaoks seisneb peamiselt hinnas. Seega võib väita, et sama toimeainega ravimitele ei laiene tuntud käibetõde, et kallim on parem.

Lõplik hind ostja jaoks kujuneb ravimifirma, hulgimüüja ja apteegi lisatava juurdehindluse tulemusena. Haigekassa hüvitab ravimite kulu kindlustatutele vastavalt sotsiaalministeeriumi kehtestatud piirihinnale.

Piirhinnad kehtestatakse sama toimeaine ja manustamisviisiga ravimite grupile, mis kantakse soodusravimite loetellu. Loetelu uuendatakse regulaarselt kord kvartalis (1. jaanuaril, 1. aprillil, 1. juulil ja 1. oktoobril) ning samaaegselt võivad muutuda ka ravimite piirhinnad.

Kui patsiendile on välja kirjutatud või patsient soovib osta ravimit, mille hind on piirhinnast kõrgem, tuleb tal kehtiva piirhinna ja ravimi müügihinna vahe ise katta. Seega tasub igal ostu juures küsida apteekrilt nõu soodsaima pakendi kohta, sest ravim, mis näiteks märtsi lõpus oli patsiendile soodsaim, ei pruugi seda aprilli algusest enam olla.

Retseptid on enamasti toimeainepõhised

Kõikides ravimites on toimeaine, mis ravib või leevendab haigust, ning abiained, mis on vajalikud selleks, et toimeaine oleks manustatav soovitud kujul (näiteks tabletina, salvina, aerosoolina) ja mis annavad ravimile maitse ja välimuse. See kehtib nii käsimüügi- kui ka retseptiravimite kohta.

Üldjuhul kirjutab arst retseptile toimeaine nimetuse. Sel juhul on apteekril kohustus pakkida ostjale sobivate ravimite hulgast soodsaimat. Kuigi üldiselt on määratud toimeaine piires erinevate ravimpreparaatide vahetamine ohutu, ei saa välistada, et arst peab meditsiinilistel põhjustel retsepti koostama pakendipõhiselt ehk retseptile kirjutatakse konkreetse tootja kindla preparaadi nimetus. Sel juhul peab ravimi väljakirjutaja patsienti teavitama ravimi asendamise võimalusest ja tingimustest. Kui ravim ei ole asendatav, tuleb patsienti teavitada asendamise keelamisest ja selle põhjusest.

Riigiportaalis saab kulutustel silma peal hoida

Riigiportaalis eesti.ee on igal ühel võimalik hõlpsalt veenduda, kas retsept kirjutati välja toimeainepõhiselt ja kas ostetud ravim kuulus hinnalt soodsamate hulka. Toimeainepõhiselt koostatud retseptil on märge "Toimeainepõhine" (Retsepti detailinfo ->Andmed arsti juures ->Pakendi kood, nimetus, arv).

Konkreetse pakendi valikul on näha arsti põhjendus, miks just selle tootja konkreetne ravim oli inimesele antud juhul vajalik (Andmed arsti juures ->Asendamatuse põhjendus). Juba välja ostetud retseptide puhul on retsepti andmete kohal näha info, kas ostetud ravim kuulus soodsamasse gruppi või oli ruumi kokkuhoiule. Igaühel tasub ka endal ravimite väljakirjutamise ja väljastamise protsessis aktiivselt osaleda.

Võimalikku säästu patsiendile ehk konkreetset summat on võimalik näha detailvaates (Retsepti detailinfo->Andmed apteegis->Võimalik sääst). Samuti näeb patsient apteekri sisestatud selgitust inimese kallima ravimi valiku kohta (Andmed apteegis->Apteekri lisaselgitus).

Riigiportaalis on võimalik vaadata ka ülejäänud retseptide infot – millised retseptid on kehtivad, kes on olnud ravimite ostjaks, milliseid ravimeid on ostetud jne.  Portaali eesti.ee saab siseneda ID-kaardi, mobiil-ID või pangalinkide abiga.