Foto: PantherMedia / Scanpix
Toiduuudised
23. märts 2016, 16:16

Artikkel ilmus esmakordselt 2013. aasta novembrikuu Tervis Plussis.

Milline suhkrusõltlane oled SINA? (2)

Kui tead, mis põhjustab sinu magusaarmastust, suudad oma isusid paremini kontrolli all hoida.

Sa oled pidevas stressiseisundis, ületöötanud ja surmväsinud. Mitte kunagi varem pole viimane tükike šokolaadikooki tundunud nii ahvatlev. See annab sulle energiat ja oled mängus tagasi – kuni järgmise isuni.

Dr Jacob Teitelbaum, raamatu “Beat Sugar Addiction” autor, on öelnud, et keskmine inimene on suhkrust sõltuvuses. Näiteks austraallased tarbivad keskmiselt 45 kilo magusat aastas.

“Rohkem kui kolmandik kaloreid, mida tarbime, on pärit suhkrust ja valgest jahust, mis on tootesse lisatud töötlemise käigus,” ütleb arst. “Meie keha pole loodud nii suurte koguste töötlemiseks. Suhkru tarbimine põhjustab veresuhkru- ja insuliinitaseme järsku tõusu ning rasva ladestumist terves kehas. Sarnaselt teiste sõltuvusainetega aitab suhkur sul end hästi tunda vaid mõned tunnid, kuid siis mõjub su kehale laastavalt.”

Tüüp 1
Kas tunned end pidevalt väsinult?
Kas tunned tihti end juba pärastlõunal rusutult?
Kas vajad kohvi, energiajooki või maiustusi, et hoida end töös?
Kas tunned, et kogu aeg midagi valutab, või on sul seedehäired?
Kas kannatad unetuse või sagedaste peavalude all?

Tüüp 1 - Hõivatud töömesilane

Vahet pole, mis tööd sa teed, sinu jaoks pole ööpäevas mitte kunagi piisavalt aega. Sul ei ole aega korrapäraselt süüa või trenni teha. Energiajoogid ja kofeiin hoiavad sind püsti. Sa kannatad peavalu, unetuse või lihaskrampide käes.

Tihti on seda tüüpi suhkrusõltlasel nõrk immuunsüsteem. Sa nakatud kergesti viirusinfektsioonidesse  või on sul krooniline kurguvalu.

Ammutad oma energia suhkrust ja kofeiinist. Toitainevaene dieet põhjustab energia puudujääki. Sul ei ole n-ö vajalikke ehitusplokke, mida on vaja keha normaalseks toimimiseks, sh kalorite põletamiseks, et saada energiat ja võtta kaalust alla, ega vajalikke kudesid “rõõmu­molekulide” (nt serotoniini) tootmiseks, mis aitaksid su ajul optimaalselt funktsioneerida.

LAHENDUS

Ilma küllaldase uneajata ei suuda keha taastuda ja hakkab suure tõe­näosusega rasvuma. Kanada Lavali ülikooli teadlased on avastanud, et eba­piisavalt maganud inimestel on 30% suurem risk kannatada rasvumise all. Proovi iga öö magada korralikult, ära tarbi kofeiini ja suhkrut pärast kella kaht päeval, kasuta looduslikke toidulisandeid rahutuse vastu, näiteks aminohapet teaniini, mida leidub rohelises tees. See rahustab sind päeval ja aitab öösel rahulikult magada.

Turguta oma nõrgenenud immuunsüsteemi tsingiga (15–25 mg päevas) ja C-vitamiiniga (500 mg päevas). 1. tüüpi suhkrusõltlane on väga vastuvõtlik igasugustele infektsioonidele, sest näiteks ühes limonaadipurgis on piisavalt suhkrut, et nõrgestada keha kaitse­võimet 30% kolme tunni jooksul.

Asenda kõik suhkrused energiajoogid ja limonaadid vee ja laimimahlaga. Need võivad olla maitsestatud suhkrulehe ehk Steviaga. Loobu kiirtoitudest, söö väikese glükeemilise indeksiga toidu­aineid, näiteks täisteratooteid, puu- ja köögivilju ning väikese rasva­sisaldusega tooteid. u

Tüüp 2
Kas tunned pidevat janu ja vajadust sageli urineerida?
Kas sul on korduv kurguvalu ja paistetanud lümfisõlmed?
Kas oled näljasena tujukas?
Kas tunned stressis olles energiavaegust?
Kas mõnikord käib su pea ringi, kui väga kiiresti püsti tõused?

Tüüp 2 - sa oled stressis!

Sinu jaoks koosneb elu paljudest kriisidest. Sa ei tegutse, vaid reageerid asjadele, mis päästavad valla sündmuste ahela ja tekitavad stressi. Elad stressiolukorras, sest sinust on saanud adrenaliini narkomaan. Sinu adrenaliini­näärmed on väsinud, aga sa kasutad suhkrut, et hoida ennast püsti. Ja see viib kaaluprobleemideni. Iga kord, kui neerupealised löövad sädet, vabaneb insuliin ja sinu keha varub veel rohkem rasva. Stressihormooni kortisooli ületootmine võib põhjustada kroonilise väsimuse sündroomi, fibromüalgiat ehk kroonilist pehmete kudede valulikkust, autoimmuunhaigusi, sh diabeeti.

LAHENDUS

Viska menüüst välja suhkru­rikkad ja töödeldud toidud, mis on suure glükeemilise indeksiga, nt valge jahu ja kofeiin! Need süvendavad veelgi madala veresuhkrutaseme sümptomeid, nagu värisemine ja ärrituvus näljasena. Kontrolli pakenditel olevat infot toiteväärtuse kohta ja vaata toote suhkrusisaldust. Kui see sisaldab rohkem kui paar teelusika­täit suhkrut, siis mõtle, kas sa tõesti pead seda sööma. Sa ei tohiks tarbida rohkem kui 100 kcal jagu toidule lisatud suhkrut päevas. Lisa menüüsse rohkem valku ja tervislikke teravilju. Veresuhkrutaseme reguleerimiseks võid süüa vahepeal pähklisegusid, muna või juustu.

Kui isud väljuvad kontrolli alt, proovi musta lagritsat. See aeglustab adrenaliinihormooni kortisooli taseme langust, nii on veresuhkru­sisalduse stabiliseerumiseks saadaval rohkem hormoone.

Armastad ikkagi šokolaadi? Proovi tükikest tumedat šokolaadi, mis sisaldab rohkesti antioksüdante. See võib olla samuti magustatud Steviaga. Kommid peaksid jääma kommideks, mitte olema peamise toidukorra asemel! 

Tüüp 3
Kas sul on krooniline ninakinnisus, ninakõrvalkoobaste põletik (sinuiit) või ärritatud soole sündroom?
Kas sul on ka täiskasvanuna probleemne nahk, akne?
Kas oled pidanud võtma antibiootikume rohkem kui kolm korda sel aastal?
Kas oled tihti hädas pärmseente põhjustatud probleemidega?
Kas sul on toiduallergiaid? 

Tüüp 3 - Küpsisekoletis

Himustad maiustusi pidevalt. Alustad oma päeva kondiitritoodetega ja lõpetad šokolaadiga. See põhjustab väsimust, lisaks on sul ka suuremad probleemid, nagu puhitus, gaasid, kõhulahtisus, ärritatud soole sündroom ja pärmseente infektsioonid. Sa ei pruugi sellest esmapilgul aru saada, aga iga kord, kui kugistad alla mõne maiustuse, toidad sellega ka pärmseeni. Pärmseened sinu sooleseinas põhjustavad isusid suhkru järele ja sunnivad sind sööma veelgi rohkem maiustusi.

LAHENDUS

Loobu suhkrust täielikult! Aga pane tähele – kui hakkad pärmseeni järsku tapma, võivad ajutiselt tekkida gripi­laadsed sümptomid. Selline söömis­harjumuse muutmine ei tähenda aga seda, et sa ei või enam kunagi ühtegi maiustust süüa. Söö neid lihtsalt väikeses koguses. Tarbides aga liiga palju magusat, on pärmseened võitnud!

Vähenda pärmseente õitsemist looduslike abinõudega. Võid kasutada kookosõlipulbrit, punepulbrit või greibiseemneekstrakti. Kõhu mikrofloora normaliseerimiseks kulub ligikaudu kolm nädalat. Sel ajal võid võtta ka kasulikke piimhappebaktereid sisaldavaid toidu­lisandeid.

Väldi ka “tervislikke” suhkruid, nagu mesi, pruun suhkur ja kuivatatud puuviljad.

Tüüp 4
Kas sul on esinenud kunagi premenstruaalset sündroomi (PMS)?
Kas oled vanem kui 38 ja sul on eemaldatud emakas, oled kogenud tupekuivust, vähenenud sugutungi või on sul ebaregulaarne menstruatsioon?
Kas kannatad väsimuse, unetuse, peavalude või kuumahoogude all
?Kas oled vanem kui 47 ja sul on eemaldatud emakas, oled olnud depressioonis, kogenud tupekuivust, väsimust, unetust või libiido vähenemist?

Tüüp 4 - Oled hormonaalne!

Hormoonid valitsevad sind suhkru ja hormoonide omavahelise tiheda suhte tõttu. Kui hormoonide tase on muutumas, näiteks enne menstruaal­tsüklit või menopausi ajal, tekitavad need tujude kõikumist ja ärrituvust, kuumahooge ning ka suhkruisu.

Sa võid võtta kaalus ka palju juurde. Organism ei kuluta kogu suhkrust saadavat energiat ära ja seetõttu peab see ju kuskile minema. Liigne insuliin organismis põhjustab naistel rasva ladestumist puusadele, reitele ja tagumikule.

LAHENDUS

Lihtsad muudatused iga­päevases toiduvalikus võivad suuresti muuta sinu enesetunnet nii premenstruaalse sündroomi käes kannatades, üleminekul menopausiikka kui ka selle ajal. Väldi rafineeritud suhkruid ja söö vähem suure glükeemilise indeksiga valgest jahust tooteid, mis muutuvad su kehas kiiresti suhkruks. Selle asemel pööra tähelepanu liit­süsivesikutele, näiteks kaunviljadele ja täisteratoodetele.

Hommikusöök peab sisaldama tasakaalustatult nii valke, puuvilju kui ka juurvilju, et tagada insuliini stabiilne vabanemine organismis. Kui sul on menopaus, võid vahepeal näksida mõnd sojatoitu, mis on rikas taimse östrogeeni poolest.

Joo rohkelt vett, sest nii aitad kehal toksiinidest vabaneda. Võta toidulisandeid, mis aitavad sul toime tulla suhkrust tingitud depressiooniga, näiteks B1- (päevane annus 75 mg) ja B12-vitamiini (päevane annus 0,5 mg), joodi (päevane annus 0,15 mg) ning kuningakepi- või kurgirohuõli (päevane annus 3000 mg) alguses kolm kuud järjest ning seejärel nädal enne menstruatsiooni algust.