Rahvusvahelise autismipäeva sümbol on sinine pusletükk, mis sümboliseerib häire keerukust ja omasust just poistele.Foto: PantherMedia / Scanpix
Silja Paavle 1. aprill 2016 10:56
Laupäeval, 2.aprillil korraldab Eesti Autismiühing koos Tallinna Tondi Põhikooliga Tallinnas teabepäeva „Räägime autismist“, tähistamaks rahvusvahelist autismipäeva.

Eesti Autismiühingu esinaise Marianne Kuzemtšenko sõnul soovitakse teabepäevaga juhtida ühiskonna tähelepanu sellele, et autism on vägagi keerukas diagnoos, mida on kõrvalseisjatel sageli raske mõista ja aktsepteerida. “Autism ei tähenda kasvatamatust, vaid nende inimeste diagnoosist tulenevad probleemid väljenduvad sageli ühiskonnale arusaamatult ja neid inimesi ei püütagi mõista. Autismi väljendusvormid ja raskusastmed on igal inimesel erinevad. Tallinna Tondi Põhikool on üks esimesi koole Eestis, kus hakati jagama spetsiifilist õpet autismiga lastele ja neil on hindamatu kogemus, mida jagada kõigile lapsevanematele ja spetsialistidele”.

Teabepäevale oodatakse kõiki, kes soovivad ennast muuta teadlikumaks – lapsevanemaid, valdkonna spetsialiste, aga ka kõiki teisi huvilisi. Teabepäeval jagavad oma kogemusi autistlike laste õpetamisega Tondi Põhikooli direktor Sirli Väinsar, õpetajad Linnu Mae ja Ege Kuusk ning oma kogemust autistliku lapse kasvatamisel jagab lapsevanem Angelika Tief. Autismist meediku pilgu läbi kõneleb lastepsühhiaater Anne Kleinberg. Uutest ja huvitavatest teraapiatest räägivad tekstiilikunstnik Anneli Säre ja Tallinna Ülikooli õppejõud Kadi Lukanenok. Lapsevanematele suunatud tugigruppe tutvustavad Tallinna ja Harjumaa Autismiühingust Aet Urbas ja Marit Ummelas. Päeva lõpus on huvilistel võimalik tutvuda koolimajaga, samuti on võimalik soetada kohapeal autismialaseid raamatuid.

Täpse päevakavaga saab tutvuda siin

Autism on kompleksne häire, mis mõjutab ajutegevust, kahjustab inimese sotsiaalseid ja suhtlemisoskusi ning põhjustab ebatavaliste korduvate käitumismustrite esinemist. Tänapäeval on 1-l 100st lapsest diagnoositud autism Euroopa Liidus.

Rahvusvahelist autismipäeva tähistatakse üle maailma 2. aprillil alates 2007. aastast ning sellele pani aluse Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni Peaassamblee.