Foto: Vida Press
Silja Paavle 6. aprill 2016 10:35
Milliste toiduainetega ei tohi ravimeid koos võtta?

Vastab  Piret Stokkeby, Südameapteegi proviisor: "Need on esiteks piim ja piimatooted. Ravimite võtmine koos piima või piimatoodetega võib alandada ravimi efektiivsust. Antibiootikumid doksütsükliin ja tetratsükliin ning rauapreparaadid annavad piimaga inaktiivse ühendi, mille toimel ravitoime väheneb. Sama kehtib ka kilpnäärme ravimi levotüroksiini kohta.

Teiseks ei tasu ravimeid võtta puuviljamahladega ehk greibi-, apelsini- ja õunamahlaga. Need mahlad, eriti aga greibimahl, võivad anda koostoimeid vererõhu ravimitega. Tõestatud koostoime on felodipiini, nifedipiini, amlodipiini ja veel ka teiste toimeainetega. Greibimahl tõstab kiiresti ravimi kontsentratsiooni veres, mistõttu võib vererõhk ennustamatult kiiresti langeda. Patsient võib tunda pearinglust või uimasust. Seevastu vererõhuravimi atenolooli imendumist ta hoopis takistab.

Puuviljamahlad võivad takistada ka mõne antibiootikumi ja seenevastase ravimi toimet. Soovimatute tagajärgede ärahoidmiseks peab toiduaine ja ravimi võtmise vahele jääma vähemalt paar tundi."