Keha

Koeensüüm Q-10 lubab südamepuudulikkusega kimpus olijaile leevendust (1)

Silja Paavle, 11. aprill 2016 11:11
Foto: Vida Press
Koeensüüm Q-10 lubab järjest enamate uuringute järgi ka kroonilise südamepuudulikkusega patsientidele suuremat ellujäämust, haiguse sümptomite leevendamist ning tüsistuste vähenemist.

Krooniline südamepuudulikkus on väga laialt levinud haigus, mis tapab inimesi maailmas rohkem kui mitmed enamlevinud vähid. Üks põhjus on kindlasti selles, et südamepuudulikkuse diagnoosist surmani kulub vähem aega kui vähil. Seepärast ongi adekvaatne ravi väga oluline ning lisaks traditsioonilistele ning pikalt kasutatud südamepuudulikkuse ravimitele otsitakse järjest ka uusi võimalusi. Viimasel ajal ongi populaarseks märksõnaks sellest teemast rääkides ubikinoon-10 ehk koeensüüm Q-10.

Samal teemal

Koensüüm Q-10 on vitamiinilaadne väga tugev ning oluline antioksüdant, mis aitab neutraliseerida vabu radikaale, osaleb E-vitamiini töötlemisel ning vähendab see oksüdeeritud LDL-kolesterooli taset. Just oksüdeeritud LDL-kolesterool põhjustab ateroskleroosi ehk arterite lubjasutmist – olulist südamepuudulikkuse põhjustajat.

Hiljaaegu Eesti arstidele koeensüüm Q-10 võimalusi uurinud Q-Symbio uuringut tutvustanud Poola tippkardioloog Krzysztof J. Filipiak andis lootust, tulevikus kirjutatakse koensüüm Q-10 ka ametlikult südamepuudulikkuse ravijuhistesse sisse.

Uuringud on kinnitanud, et koensüümi Q10 puuduse all kannatavad eelkõige vanemas eas inimesed, kuna aja jooksul väheneb kehas toodetav koensüümi Q10 hulk. Samuti on märkimisväärselt alanenud Q-10 tase kardiomüopaatiat põdevatel ning pikaajaliselt statiine kasutanud patsientidel.

Veidi üle aasta tagasi avaldati ajakirjas The Journal of American College of Cardiology uuring, mis kandis pealkirja Q-Symbio. Selle uuringu käigus oli teadlaste eesmärk uurida koensüümi Q10 mõju täiendravina raskete kardiovaskulaarsete tüsistuste vähendamiseks põhiravi kõrval.

Q-Symbio kaheaastases uuringus osales 420 kroonilise südamepuudulikkusega patsienti. Pooltele neist määrati raviks 3x 100 mg koensüümi Q10 päevas, ülejäänud said platseebot. Kõik patsiendid jätkasid samal ajal oma tavapärast südamepuudulikkuse ravi.

Kaks aastat hiljem oli Q10 grupis 43% vähem surmajuhtumeid kui platseebogrupis, samuti oli Q10 grupis 43 protsendi võrra vähem südametervisega seotud komplikatsioone, samuti südamepuudulikkuse tõttu haiglasse sattumisi.

Uuringu juhtivautor, tänaseks küll surnud Taani teadlane ning Kopenhaageni ülikooli haigla südameosakonna peaarst Svend Aage Mortensen märkis toona, et koensüüm Q10 võib tulevikus klassikaliste ravimite kõrval kroonilise südamepuudulikkuse ravis olulist rolli mängida. Seda eriti arvestades asjaolu, et koensüümil Q10 tarvitamisel ei esinenud kõrvaltoimeid ning kasu said ka tavapärast südamepuudulikkuse ravi kasutanud patsiendid.

Kuid see uuring pole ainus, mis näitab koensüümi Q10 positiivset mõju südamepuudulikkusega patsientidele. Ka varasemalt Rootsis läbi viidud KiSel-10 uuring on toonud välja, et eakamatel inimestel, kellele manustati igapäevasel koensüümi Q10 ja seleeni, on 50% väiksem kardiovaskulaarse surma risk.

·            Ubikinoon-10 ehk koensüüm Q10 võimaldab kehal rakkudes energiat toota. Q-10 tõstab vastupanuvõimet stressile ja haigustele, parandab ta mälu, suurendab keskendumis- ja analüüsivõimet ning aitab ennetada viirushaigusi. Sel on ka vererõhku ja veresuhkru sisaldust langetav toime.

·            Q10-l on antioksüdandina oluline roll keha vananemisprotsessi pidurdamisel, seepärast kasutatakse seda ainet ohtralt erinevates kreemides.

·            Q-10 puuduse käes vaevlevad inimesed tunnevad väsimust ja jõuetust.

·            Toidust leidub Q-10-t ohtralt makrellides ja sardiinides, munas, kana- ja sealihas, sojaõlis, täisteraviljatoodetes, pähklites ja spinatis.