Keha

11 mõtlemapanevat fakti liikumise ja vererõhu omavahelisest seosest (4)

Silja Paavle, 6. aprill 2016 16:35
Foto: PantherMedia / Scanpix
„Liikumine on ravimivaba võimalus vererõhu langetamiseks. Selleks piisab minimaalselt 30 minutist kiirest kõnnist päevas,“ kinnitab kardioloog Margus Viigimaa ning toob välja 11 fakti liikumise ja vererõhu vahelistest seostest.

· Vererõhk on südametöö numbriline näitaja. Kui süda pumpab verd veresoontesse, tekib veresoontes rõhk, mida saab mõõta. Rõhu suurust mõjutavad südamelihase jõud ja veresoonte toonus.

 · Täiskasvanud inimesel on normaalne ülemine vererõhk kuni 130 mm ja alumine vererõhk kuni 85 mm Hg. Kui vererõhk on pidevalt normist kõrgem (üle 140/90 mmHg), siis loetakse seda kõrgenenud rõhuks.

· Kõrge vererõhu tekkimist soodustavad liigne kehakaal, stress ja vaimne pinge, vähene kehaline koormus, liigne alkoholitarvitamine, suitsetamine, valed toitumisharjumused.

· Püsivalt kõrge vererõhk on südamele lisakoormus. Kõrge vererõhk kahjustab veresooni ja kiirendab veresoonte lubjastumist. See on üks peamisi südamehaiguste kujunemise ohutegureid.

· Kolmel üle 60-aastasel inimesel neljast on kõrgenenud vererõhk. Regulaarse liikumisega saab vererõhku normis hoida või vähemalt selle kõrgenemist aastaid edasi lükata.

 Liikumine on ravimivaba võimalus vererõhu langetamiseks!

·Süstoolne („ülemine“) vererõhk langeb regulaarse liikumisega 4-9 mm Hg. See efekt on võrreldav vererõhuravimite toimega. Sageli piisab vererõhuhaiguse algfaasis regulaarsest liikumisest ja tablettravi polegi vaja.

 Vererõhu langetamiseks piisab minimaalselt 30 minutist kiirest kõnnist päevas. Väga hea toimega on nt sörkjooks, ujumine, jalgrattasõit.

·Kehaline koormus tõstab vererõhku lühikeseks ajaks, peale koormust see langeb aga algväärtusest madalamale. Mida sportlikum oled, seda kiiremini vererõhk taastub!

· Soodne toime vererõhule püsib ainult siis kui liigud regulaarselt. Kui muutud passiivseks, kõrgeneb ka rõhk.

· Ära katkesta koormust järsult!  Süda ja veresooned vajavad 5-10-minutilist taastumisperioodi.

· Suurte raskuste tõstmine suurendab vererõhku väga järsult ja see ei ole vererõhuhaigetele sobiv treeninguliik.

· Liikumine aitab normaliseerida kehakaalu. Hüpertoonikul tähendab kaalu langus 5 kg keskmiselt vererõhu alanemist 5 mm Hg.

Samal teemal

19.11.2017
Vererõhuprobleemide korral võib koopiaravim tekitada kõrvaltoimeid
17.02.2017
KAALULANGETUSEKSPERT ANNAB NÕU: lihtsad nipid algajale kaalulangetajale
18.04.2016
Milliste looduslike vahenditega saab vererõhku alandada?
14.03.2016
Miks peab soolaste roogade söömisega piiri pidama?