Lapsed

Väärtoitumisega kaasneb kroonilistesse haigustesse haigestumise oht 

Õhtuleht.ee, 7. aprill 2016 10:40
Foto: PantherMedia / Scanpix
Peaaegu kõik maailma riigid seisavad silmitsi muret tekitava väärtoitumise probleemiga selle mõlemas äärmuses ehk nii ala- kui ka ületoitumisega.

Väikelaste kasvu kängumise põhjuseks võib olla alatoitumine emaüsas või varastel eluaastatel. Kui sellega kaasneb hiljem liigne kaalus juurdevõtmine, seostatakse kängumist toitumisest tingitud kroonilistesse haigustesse, nagu diabeeti haigestumise kasvava riskiga.

Samal teemal

Kängumine on alatoitumise tunnus, mis põhjustab laste füüsilise kasvu alaarengut. Maailma Terviseorganisatsiooni andmetel ei suuda ligikaudu 161 miljonit last alatoitumisega seotud kängumise ja mikrotoitainete puuduse tõttu saavutada oma maksimaalset arengupotentsiaali.

Mõne väärtoitumise vormiga – sealhulgas alatoitumise, ülekaalu/rasvumise probleemi või nende kombinatsiooniga – seisavad sissetulekust sõltumata silmitsi peaaegu kõik maailma riigid. Erinevate väärtoitumise harjumuste üheaegne kattumine on kaheäärmuslik väärtoitumise probleem.

Väärtoitumise probleemi teadlikkuse suurendamiseks on käivitatud Väärtoitumise Kaardistamise Projekt (Malnutrition Mapping Project). See oluline uurimus viidi läbi koos globaalse alatoitumise vastu võitleva ühendusega Global Alliance for Improved Nutrition (GAIN). Projekt hõlmab andmeid enam kui 30 madala, keskmise ja kõrge sissetulekuga riigi kohta ning tagab kerge ligipääsu riikide lõikes esitatud toitumisalaseid probleeme puudutavale statistikale ja infole. Kaardile kantud andmed toovad välja mõlemas äärmuses paikneva väärtoitumise probleemiga silmitsi seisvad riigid. Näiteks selgub, et Hiinas elab 8,3 miljonit alla 5-aastast last, kelle kasv on kängunud, samas kui spektri teises otsas on 5,8 miljonit alla 5-aastast last ülekaalulised või rasvunud.

Maailma Terviseorganisatsiooni sõnul esineb esimesel 1000 elupäeval ebapiisavalt toitaineid saanud lastel sageli kasvu kängumine, nõrk kognitiivne areng ja nõrk immuunsus haiguste suhtes. Väärtoitumine mõjutab ka koolis edasijõudmist ning uuringud on näidanud, et see viib sageli täiskasvanuks saades madalama sissetuleku teenimiseni.