Niisutavad või puhastavad maskid on teismelise näonaha hoolduses omal kohal. Foto: Bulls
Nipid
7. aprill 2016, 14:44

Kolm nõuannet vistrikega võitlemiseks

Teismelisena võib tunduda, et pole midagi hullemat, kui keset nägu pungitav valulik vistrik. Õnneks on noorel võimalik ilusa näonaha heaks üht-teist ka ise ära teha.

Akne on põletikuline haigus, mis tekib suurenenud rasutootmise, rasunäärmete epiteeli sarvestumishäirete ja naha normaalse mikrofloora muutuste tõttu. Akne raviga tuleb alustada õigel ajal, sest siis saab vähendada armistumist. Ravi sõltub sellest, millise akne vormiga on tegemist – kerge, keskmise või raske aknega. Ent kuidas hoida aknet koduste vahenditega kontrolli all?

1. Toitu tervislikult

Terve jume ja hea enesetunde nimel võiks igapäevamenüüsse kuuluda puu- ja juurviljad, marjad, kala ja kindlasti piisavalt puhast vett. Ilusa näonaha huvides tuleks kindlasti piirata kiirtoidu, alkoholi ja karastusjookide tarbimist. Ebatervislike valikute hulka kuuluvad ka kiired süsivesikud, nagu maiustused, koogid, jäätis, aga ka sai, valgest jahust tehtud makaronid ning teised suhkrurikkad toiduained. Nende asemel võiks eelistada täisteraleiba, tumedat riisi ning täisterapastat. Kui on märgata seost mõne toiduaine tarbimise ja vistrike vahel, siis tuleks selle toiduaine söömist vähendada.

2. Kasuta õigeid hooldustooteid

Näonahale võib karuteene teha ka ebakvaliteetne kosmeetika ja näohooldustooted. Palju nahasõbralikum on kasutada allergiavabasid ja õrnemaid näohooldussarju, mis ei ummista poore ega koorma nahka liigse keemiaga. Apteegis müüdavates sarjades on värvi-, lõhna-, säilitus- ja muude lisaainete sisaldus minimaalne, sageli loobutakse neist üldse ja kasutataksegi ainult looduslikke aineid. Seetõttu sobivad apteegis müüdavad näo- ja kehahooldustooted küll eelkõige allergikutele ja tundliku nahaga inimestele, ent tegelikult pole ka teistel põhjust koormata oma nahka üleliigsete ärritajatega. Enda jaoks õige toote leidmiseks tasub küsida nõu apteekrilt, kes oskab vastavalt nahatüübile soovitada õigeid tooteid.

Proovida võiks spetsiaalselt vistrikulisele nahale mõeldud tootesarju. Väga kiidetakse akne sarja „Babe Stop”, kuhu kuulub nii puhastav geel, kreemid, toonik kui ka vistrikupulk. Samuti leiab Avene tooteriiulilt rasusele nahatüübile mõeldud sarja „Avene Cleanance”, mis peale kreemide ja emulsioonide pakub ka rasusele nahale mõeldud õlivaba päikesekaitsekreemi. Spetsiaalselt rasusele näonahale mõeldud sarjad on ka „Bioderma Sebium”, „Iwostin Purritin” ja „BioNike Acteen”.

3. Puhasta ja niisuta nahka

Tähtis on nahka korralikult puhastada, pestes seda nii hommikul kui ka õhtul spetsiaalse näopuhastusgeeli- või vahuga. Puhastamise järel võib kasutada probleemse naha seerumeid, mis pärsivad rasueritust ja vähendavad põletikku. Viimase asjana tuleb nahale kanda niisutav kreem või geel.

Head on ka niisutavad või puhastavad maskid. Rasuse naha korral on hea kasutada paar korda nädalas koorivaid tooteid, et nahka surnud rakkudest puhastada. Vahetult pärast koorivate toodete kasutamist ei ole soovitatav päikest võtta ega külastada solaariumit. Probleemse naha meigitooted peaks olema rasva- ja õlivabad, kuna nahk toodab niigi liigselt rasu.

Kindlasti tuleb meik enne magamaminekut eemaldada. Väga vajalik on nahka puhastada ja niisutada. Ka rasune nahk vajab kindlasti niisutavat kreemi.