Terviseuudised

Pereõed: pereõdede õigused võiksid tulevikus suureneda (16)

Silja Paavle, 21. aprill 2016 13:44
Pilt on illustreeriv.Foto: PantherMedia / Scanpix
Homme kogunevad pereõed üle Eesti aastakonverentsile, kus kogutakse uusi teadmisi valdkondadest, millega kroonilise haigusega patsienti nõustavad pereõed igapäevaselt kokku puutuvad.

Pereõdede hinnangul võiks nende roll kasvada patsiendi suunamisel, tõendite väljastamisel ning laieneda võiks ka retseptiõigus.

Samal teemal

„Pereõenduses on pakiline probleem tasakaalu puudumine pereõele pandud kohustuste ja talle antud õiguste vahel: vastutusala laieneb hoogsalt, kuid õigusaktid ei ole siiani sellega kuigivõrd kaasa tulnud,“ leiab Eesti Pereõdede Ühingu juhatuse liige Lilli Gross.

Pereõe rolli kujunemisest rääkides leiab Eesti Pereõdede Ühingu aktiivgrupi liige Katrin Poom, et pereõed saaksid iseseisvatel vastuvõttudel pakkuda nõustamisteenust vastavalt oma kogemusele ja ettevalmistusele. Siin on kõrgema pädevusega õdedel võimalus oma potentsiaal täies mahus rakendada. Oluline suund võiks tema hinnangul olla ennetamine – et pikeneks tervelt elatud eluaastate arv ja väheneks enneaegsete surmade hulk haiguste tõttu.

Suurtes tervisekeskustes võiksid õed Poomi sõnul spetsialiseeruda. Nii on ka tänavune konverents jagatud kliiniliste teemade kaupa: konverentsi esimeses sessioonis keskendutakse diabeedi teemale, räägitakse II tüüpi diabeedi preventsioonivõimalustest, diabeedi diagnoosimisest ning süstimisõpetusest. Teine sessioon on pühendatud sisehaigustele ning kolmas on töötubade päralt.

Samal teemal

18.10.2016
Pereõdede sügiskonverentsil arutletakse pereõe rolli üle
02.02.2016
Eilsest saavad korduvretsepte kirjutada ka pereõed
06.00.2016
Õdede Liidu uus president: "Alati ei pea olema arst esimene, kellega oma tervisemuredest rääkida. Ka õdedelt saab abi."
25.11.2015
Tervisehäda pühade ajal – mida teha?