Treenimine

Ott Kiivikas: vedelikupuuduse eiramine on harrastussportlaste seas sage (1)

Silja Paavle, 2. mai 2016 11:37
Ott Kiivikase sõnul aitab vee tarbimine hoida töövõimet treeningu ajal.Foto: TOOMAS HUIK
Möödunud aasta lõpul läbi viidud eestimaalaste sportimisharjumuste teemaline uuring näitas, et organismi jaoks üliolulist vedelikutarbimist peab trenni ajal meeles pisut üle poole aktiivselt sporti harrastavatest inimestest.

„Viisime oma uue proteiinikohupiimakreemide sarja PROfeel turuletuleku eel läbi uuringu aktiivselt treenivate inimeste seas ning küsisime neilt ka seda, milliseid jooke ja sööke nad treeningu ajal või -järgselt tarbivad. Selgus, et 42% treenijatest ei pööra trenni tehes oma keha vedelikukaole mingit tähelepanu,“ rääkis Valio Eesti turundusdirektor Krista Kalbin.

Samal teemal

Valio PROfeel sarja väljatöötamises osalenud Eesti kulturismi ja fitnessi meistrivõistluste 17-kordse võitja Ott Kiivikase hinnangul on vedelikupuuduse eiramine harrastussportlaste seas sageli esinev probleem.

„Nii mõnigi treenija rõõmustab trennijärgselt kaalule astudes väiksema numbri üle mõistmata, et see pole tingitud rasvade põletamisest,vaid vedelikukaost, mis varem või hiljem halvas enesetundes väljendub. Ka trenniaegne väsimus, peavalu ja tüdimustunne võivad olla tingitud vedelikupuudusest, mistõttu peaks igal treenijal alati olema sportides käepärast pudel vett või spordijooki,“ kinnitas Ott Kiivikas.

Krista Kalbini sõnul näitasid uuringu tulemused, et mida noorem on treenija, seda tähelepanelikumalt suhtub ta oma organismi piisava veetaseme hoidmisesse. „72% kuni 25-aastastest noortest ütles, et joob trenni tehes vett või spordijooki ning vanuse kasvades see näitaja järk-järgult väheneb. 46-55-aastaste treenijate puhul tarbib treeningu ajal vedelikku vaid 43%,“ lisas ta.

Kalbin märkis, et huvitaval kombel on vedeliku tarbimine trenni ajal olulisem neile, kes harrastavad sporti siseruumides. „Vabas õhus treenijate puhul pidas vedeliku tarbimist oluliseks 44%. Jõusaalis, spordihallides ja aeroobikasaalides treenijate puhul on see näitaja juba 68%,“ tõdes Kalbin.

Uuring näitas, et kõige levinum spordijook on vesi. „52% küsitluses osalenutest kinnitas, et joob trenni ajal vett ning eriti hinnas on puhas vesi kuni 25-aastaste noorte seas, kellest kustutab trenni tehes veega janu 67%. Vaid 4% vastanutest tarbib treeningu ajal mõnd spetsiaalselt treeningueesmärke toetavat spordijooki,“ rääkis Valio turundusdirektor.

Ott Kiivikase sõnul aitab vee tarbimine hoida töövõimet treeningu ajal, samas suurema koormuse puhul peaks veele lisama juba BCAA asendamatuid aminohappeid, mis kaitsevad lihasväsimuse eest ega anna kaloreid.

“Eriti tugeva treeningu puhul on teretulnud ka süsivesikutel baseeruvad spordijoogid, mis aitavad distantsi vältel energiavarusid täiendada. Neil, kes treenivad näiteks kaalulangetuse eesmärgil kolm korda nädalas tund aega, ei ole aga süsivesikutel baseeruvaid jooke mõistlik tarbida – oluline on, et organism kasutaks omi rasvavarusid, mitte ei ammutaks joogist uut energiat,” märkis Kiivikas.

Samal teemal

07.04.2016
FOTO | Ott Kiivikase eeskuju? 65aastane Soome kulturist võitis EMil pronksi!
02.04.2016
Mida peaks teadma liikumise ja südamehaiguste vahelistest seostest?
30.03.2016
Kümme tõhusat pekipõletajat
11.02.2016
Parimad kevadised kehahooldused trimmivad keha ja puhastavad organismi