Foto: PantherMedia / Scanpix
Toimetas Vidrik Võsoberg 4. mai 2016 11:55
Suitsetavad ja napsutavad noored mehed on naistele lühisuhteks ligitõmbavamad kui karsked ja korralikud, vahendab Askmen. Teadus ütlevat nii. 

Noh, see on segadusttekitav. Väga segadusttekitav. Sul ei ole armuelus õnne? Ehk tahad hakata suitsetama ja jooma.

Uurimus heidab siiski valgust ka veidi sügavamatele asjaoludele – püsiv riskikäitumine ja eriti mitte-põnevust-otsiv riskikäitumine. Ja nüüd võite välja hingata, sest mis puutub pikaajalistesse suhetesse, siis eelistavad naised riske vältivaid mehi. Huh.

Ghenti ülikooli eksperimenti juhtis teadlane Eveline Vincke ja uurimisaluseks oli 239 noort naist. Nad hindasid oma suhtumist noorte meeste tervise- ja riskikäitumisse (suitsetamis- ja joomisharjumuse puhul oli kolm tasemevarianti: madal, keskmine ja suur) ja kas nad oleksid huvitatud selliste meestega kohtamisest lühema või pikema perioodi puhul.  

undefined Foto: PantherMedia / Scanpix

Ka hindasid katsealused, kui huvitatud nende meelest need mehed ise võiks lühemast või pikemast suhtest olla.

Ligitõmbavateks lühisuhte kandidaatideks hinnati mehi, kes olid juhusuitsetajad ja juhuslikud või kõvad napsutajad – võrrelduna mittesuitsetajate ja karsklastega. Ka peeti suitsetamise ja joomise kommet tugevaks tervisekäitumise, riskantsuse ja suhte-eelistuste näitajaks – naiste hinnangul eelistaksid kõvad suitsetajad ja napsutajad juhusuhteid. 

Ja neil oli õigus. Teises uurimuses toetas 171 noort meest seda hinnangut: suitsetajad ja napsutajad olid rohkem huvitatud lühisuhetest.

Eveline Vincke leidis, et tubaka ja alkoholi tarvitamine võib olla evolutsiooniliselt väljakujunenud noorte meeste strateegia lühisuhete leidmiseks. Ja uurimusest selgus, et see strateegia on edukas. "Need uurimistulemused ei näita mitte ainult seda, et sigarettide ja alkoholi kahjulikkuse rõhutamine ... ei pruugi olla efektiivne," tõdes ta. "Vaid see võib isegi tuua kaasa vastupidise efekti."