Kampaaniaplakatil olev Kiur on ka ise sündinud enneaegsena. Foto: Lastehaigla
Silja Paavle 4. mai 2016 15:17
Tallinna lastehaigla toetusfond kogub tänavu annetusi rinnapiima analüsaatori ja pastörisaatori ostuks, et täpsemalt määrata emapiima koostis.

Emadepäeval algab Tallinna lastehaigla toetusfondi iga-aastane heategevuslik kampaania, mille kaudu kutsutakse Eesti elanikke toetama kõige väiksemaid, seekord sügavalt enneaegselt sündinud lapsi. Tänavu kogutakse kampaania „Tee väike ime“ käigus annetusi rinnapiima analüsaatori ja pastörisaatori ostuks, et täpsemalt määrata emapiima koostis.

 „See on koht, kus eestimaalased saavad panustada. Mitte sellepärast, et riik ei saa, vaid kuna imed sünnivad meie kõigi osalusel. Meie saame midagi teha, need väikesed inimesed saaksid alustada täisväärtuslikku elu,“ ütles SA Tallinna Lastehaigla juhataja Katrin Luts.

„Tegeleme igapäevaselt nende lastega ja oleme väga tänulikud, et selline aparaat ostetakse. Kui laps sünnib enneaegselt, peame me tegema nii, et see üsaväline arenguperiood oleks võimalikult täisväärtuslik,“ rääkis Tallinna Lastehaigla imikute ja vastsündinute osakonna lastearst dr Merle Paluste. „Seni oleme võtnud analüüsi lapse verest, et saada teada, kas toidame teda õigesti. Analüsaator annab võimaluse teha rinnapiima kvaliteet kindlaks juba enne toitmist. Sellega saame ennetada mikroelementide ja valkude puudust organismis. Edasi peame arvestama sellega, et emade rinnapiimas on samuti palju erinevaid baktereid. See tähendab, et lapsi toidetakse infitseerunud piimaga. Selleks on vajalik pastöriseerija, mis piima kvaliteeti parandaks – see on tähtis nii ema kui ka lapse vaimsele heaolule.“

Triinu Kalle, kelle poeg nelja aasta eest enneaegsena sündis, rääkis, et vastsündinu toitmine pole vaid füüsiline, aga ka vaimne pingutus. „Kuigi kampaania tunnuslause on, et tee väike ime, siis tegelikult tehakse siin haiglas suuri imesid. Olles selle tee ise läbi käinud, tean kui oluline on rinnapiim nii lapsele kui ka emale.“ Triinu Kalle poeg Kiur on üks lastest, kelle pilti kasutatakse kampaania plakatitel.

Aastas sünnib Tallinna Lastehaiglas ligi 600 last, kellest 250 saabuvad otse sünnitusmajast intensiivraviosakonda või vastsündinute ja imikute osakonda ning 75 neist on sügavalt enneaegsed (< 1500 g). Toit ja rinnapiim on neile kriitilise tähtsusega.

Enneaegsete laste turvaliseks on vajalikud rinnapiima analüsaator ja pastörisaator, mis maksavad vastavalt ligikaudu 7000 eurot ja 30 000 eurot. 

Oma väikese ime saavad soovi korral teha kõik – kas helistades annetustelefonidele või tehes ühekordse või püsiülekande Toetusfondi kontodele (infot vaata www.toetusfond.ee).