Apteeker

ESMAABI ABC: Mida teha mesilase või herilase hammustuse korral? (26)

Silja Paavle, 18. mai 2016, 13:00
 PantherMedia / Scanpix
Looduse õitsemise aeg on alati mesilasterohke. Sellepärast ongi hea nende vastu end kaitsta ja teada, kuidas leevendada hammustusest tekkinud sügelust ja turset ning vältida tõsisemaid allergilisi reaktsioone. 

"Mesilase ja herilase nõelamise korral tuleb kindlasti eemaldada astel ja puhastada torkehaav, et välistada põletiku tekkimist," lausub Apotheka proviisor Janika Tähnas. Mesilase ja herilase astla küljes on tema sõnul nimelt mürgipaun, mis ei erita kogu mürki koheselt, vaid teeb seda aja jooksul. "Soovituslik on kasutada pintsette, et saada nõel mürgipauna lõhkumata kätte," õpetab ta, sest pigistamine võib põhjustada kogu mürgi nahka sattumist ja nii on reaktsioon nõelamisele tõsisem.

Samal teemal

Kui astel on kätte saadud, tuleb toimida nagu sääskede nõelamise korral.

Tähnas lisab, et mesilase ja herilase mürk võib tundlikematel inimestel põhjustada lisaks lihtsale ärritusele ka allergilist reaktsiooni. "Tõsisema allergia korral on suur oht anafülaktilise šoki tekkeks ning see võib raskematel juhtudel lõppeda ka inimese surmaga," hoiatab ta. Reaktsioon ilmneb paari minuti jooksul ning inimene võib koheselt teadvuse kaotada. Seepärast paneb apteeker südamele, et juba hingamisraskuste esinemisel tuleb kutsuda kiirabi.

Raskete allergianähtudega inimestel soovitab ta hoida suvisel ajal looduses viibides läheduses esmaabikarp adrenaliinisüstla, glükokortikoidi ja mõne antihistamiinset ainet sisaldava allergiarohuga. 

26 KOMMENTAARI

m
marek 27. juuli 2018, 09:44
No sellest jutust oli nüüd tõesti palju abi :)
Nüüd tean täpselt mida teha kui herilane hammustab. Isegi veidi liiga palju seda infot.
Loe nagu poliitiku juttu kus palju kära ja vähe villa.
Täiesti sisutu jutt.
s
Sten 4. juuli 2018, 00:38
Puuk oli jala peal ja parast kui olin ara eemaldanud ss pesin vee ja fairika :-) 1
Loe kõiki (26)

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
sirje.maasikamae@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee