PuukFoto: URMAS TARTES
Silja Paavle 24. mai 2016 13:01
"Kuigi Soome meedia räägib igal aastal, vähemalt alates 2012.aastast, eriti ohtlikust Siberi alatüübi puugist, siis puuk on puuk," tuletab Terviseamet meelde.

"Puukentsefaliidi viiruse Siberi alltüüpi on leitud ka Eestis kõrvuti Lääne-Euroopa ja Kaug-Ida alltüübiga," kirjutab Terviseamet suhtlusportaalis Facebook. Kõik need entsefaliidi viirused põhjustavad nakatunule ühesuguseid sümptomeid ja neist ükski pole ravitav, sest entsefaliidi vastu spetsiifiline ravi puudub, saab leevendada üksnes sümptomeid.

Seega pole üldse tähtis, millise viiruse alltüübi puuk teile "kingib", kui olete vaktsineerimata, siis on see igal juhul õnne asi, kas läheb nii või naa.

Ainus, millest tõesti on abi, on vaktsineerimine, mis koosneb kolmest süstist, neist esimesed kaks tehakse 1-3-kuulise vahega ja kolmas 9-12 kuud hiljem.

"Kui oled kaitseta, siis nüüd vut-vut-vut arsti juurde, tema räägib lähemalt. Elu on liiga väärtuslik, et see ainult saatuse hooleks usaldada!" rõhutavad ametnikud.

Samal teemal

Kommentaarid  (3)

NN 24. mai 2016 14:17
Ajakirjanik võiks uurida olukorda veidikene põhjalikumalt. Puukide poolt levitatavaid alatüüpe ning vorme on tänaseks avastatud niivõrd palju ning vaktsiin kaitseb vaid vähestel juhtudel - ka borrelioos on väga ohtlik. Soome on lausa hädas, kuna üle 50 % borrelioosi nakatunutest (selle vastu pole vaktsiini ning esineb sagedasemini) areneb välja haigus krooniliseks. Hetkel puudub konreetne ravim nii borrelioosi, kui ka entsefaliidi vastu. Antibiootikum on vaid sümtomaatiline ravi või siis varajase staadiumis tõhusat toimet omav. Puukidest võib tekkida järgnev epiteemia, mis on väga ohtlik, kui kiiresti nende arvukust ei suudeta kontrollida või leida toimiv ravi. Soome kogub antud teemal petitsioone.
on 26. mai 2016 01:16
puuke rohkelt heina sees, kui ei niideta ja jäetakse kulu põletamata,siis on tulemus teada...sugulane sai oma koduaiast puugi ja üle aasta kulus,et korralikumalt rääkima hakata.Koer korjab ka hulgi neid oma pea piirkonda ja kaela peale ja pärast eemaldamist on tänulik...inimesele ronib pehmete kohtade peale-kubeme ja kaenlaalused on lemmikkohad neile täpikestele ja paari päeva pärast näed kui suur see juba on, ei tule saunas leilis ka maha...meie kandis pole neid nakkusega liike aga verd imevad ikka ja kätte ei saa muidu kui silmusega peentraadist tehtud,kui ise ei saa,siis pereõde aitab välja võtta,olen paaril korral abi palunud,muidu saan ise hakkama.Kui punalaik ületab 10 cm.suuruse,siis lase arstil end üle vaadata ja vereproov teha,muidu pole mõtet tülitada.
24. mai 2016 13:51
kohustuslik maikuu artikel on saabunud
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS