Hea nõu

Mida peaks meeles pidama sääsetõrjevahendeid kasutades? (2)

Silja Paavle, 27. mai 2016 14:00
Foto: TEET MALSROOS
Sääsed ründavad taas. Millised on olulised punktid sääsetõrjevahendite kasutamisel?

Vastab BENU Pärnu Papiniidu apteeker Margot Lehari: "Loodusesse minnes tuleb alati arvestada erinevate putukatega – mitte ainult sääskedega. Aias grillides võivad olla nuhtluseks sääsed, metsajärve ääres päikest võttes aga hoopis kihulased ning metsas marju korjates põdrakärbsed. Igasugune torkamine põhjustab enamikele meist sügeleva kubla. Sääsesülg ei sisalda küll toksiine, aga kublad tekivad ikka, halvemal juhul ka villid ja paistetus. Kihulase torge on sääse omast tugevam ning tema sülg sisaldab toksiini, mis tekitab enamikul inimestest allergilise nahareaktsiooni. Põdrakärbsed lendavad ringi rohkem hilissuvel, nende salvamisest võivad tekkida kuni kuu aega püsivad sügelevad sõlmekesed.

Samal teemal

 Sääski ja parmusid saab tõrjuda putukatõrjevahenditega. Lendavate putukate puhul on tõrjevahendi efektiivsus üldjuhul 6-8 tundi ja toime olemus on putuka eest inimese lõhna varjamine. Sääskedele ei meeldi ka lavendel ja teepuuõli, mida saab kasutada looduslike sääsepeletajatena. Põdrakärbestele ja kihulastele kahjuks levinumad tõrjevahendid ei toimi. Allergikud, astmaatikud, lapseootel naised ja väikelaste vanemad peaksid apteegis proviisoriga nõu pidama, et leida sobiv toode, mis on mürgivaba. 

Putukaallergia on eestlaste seas võrdlemisi sage probleem. Seda võib põhjustada kas putuka sülg, mürk või muu eritis. Sääsekuplade leevendamiseks on tõhusad tsetirisiini või ebastiini sisaldavad allergiatabletid. Kui inimene on allergiast teadlik, siis võiks tableti sisse võtta ennetavalt ehk enne grilliõhtule või matkale minekut, aga ravim aitab ka juba avaldunud allergianähte leevendada. Kui sääsekublad sügelevad ja on läinud paiste, siis aitab hüdrokortisooni või muud steroidi sisaldav salv. Kodustest käepärastest vahenditest sobib ka teepuuõli. Kui peres on väikeseid lapsi, siis on rahustav teada, et alla kaheaastaste nahk ei reageeri sääsetorgetele allergiliselt.

Tüütuid putukaid päris vältida enamasti ei õnnestu, aga suve toas passida samuti ei tasu. Seetõttu on oluline hoida autos ning suvilas alati käepärast putukatõrjevahend, millel võiks olla kaitse nii sääskede kui puukide vastu. Allergikud peavad hoidma käeulatuses vajalikud ravimid ning vähemalt lastega pere koduse apteegi kohustuslikuks sisuks on nii desinfitseerimisvahendid kui kupladele leevenduseks õlid või salvid."