Hea nõu

Kas aktiivne eluviis aitab vähktõbe ennetada? 

Õhtuleht.ee, 30. mai 2016 15:15
Foto: PantherMedia / Scanpix
Kui su kõrvust on läinud mööda fakt, et liikumine on su tervise jaoks hea, tuletavad kaks viimasel nädalal avaldatud uuringut meelde, et aktiivne eluviis aitab vähktõbesid ennetada!

Kui varem oli teada, et aktiivne eluviis ehk enda liigutamine aitab vähendada riski haigestuda rinna-, käärsoole- ja emakavähku 10-40%, siis uued uuringud lisavad, et see aitab ennetada veel lisaks kümmet erinevat vähkkasvajat, vahendab Guardian. Teiste hulgas kuuluvad ennetatavate vähkide hulka ka söögitoru-, mao-, põie- ja neeruvähk.

Kõnealuses uuringus vaadeldi 1,4 miljoni 19-98 aastase täiskasvanud inimese andmeid. Liigutamise kasulikkust seostatakse otseselt sellega, et liigutamine aitab kehakaalu vähendada ning ülekaalus mitte olevatel inimestel on haigestumise risk väiksem.

Ka võib pidev treenimine teadlaste sõnul aidata parandada DNA-d, muuta hormoonide taset ning vähendada kehas põletike teket. Teadlaste hinnangul piisab neljast tunnist treeningust nädalas.

Kuidas täpselt vähi ennetamiseks treenima peaks, teadlased ei oska täpselt öelda. Igatahes tasub end järjest rohkem liigutada, alustades kasvõi lifti asemel treppide kasutamisest.

Samal teemal

14.03.2018
Teadlased soovitavad: need kaheksa toitu aitavad vähktõbe ennetada
24.05.2016
Vähk on 21. sajandi epideemia: hinda oma isiklikke riske
27.01.2016
Kaheksa üllatavat probleemi, mis on seotud ülekaaluga
08.10.2015
16 märki, mis võivad viidata vähile, kuid mida kiputakse alahindama