Foto: PantherMedia / Scanpix
Silja Paavle 31. mai 2016 11:50
Rasv kõhu piirkonnas on paljude jaoks üks inetu nuhtlus. Lisaks on üleliigne rasvapolster vöökohal ka tervisele ohtlik, olles üks peamisi riskifaktoreid südame ja veresoonkonna haiguste tekkeks.

Rääkimata sellest, et see soodustab diabeeti, vähkkasvajaid ja ainevahetussündroomi. Seda ka neil, kes muidu on niinimetatud normaalkaalus. Rasva ladestumist kõhule mõjutavad väga erinevad tegurid, sealhulgas toitumine, liikumisharjumused, stress ja uni.

Rannamõisa toitumisnõustaja Henri Ruul annab viis soovitust, mis aitavad trimmis kõhule ja paremale tervisele lähemale.

* Vähenda tarbitava suhkru kogust. Kuna suhkrut lisatakse tänapäeval paljudesse jookidesse ja toitudesse, tarbitakse seda sageli suurtes kogustes täiesti enesele teadmata. Siia alla kuuluvad erinevad joogid, piimatooted, valmistoidud, magus, nn tervislikud maiustused ja küpsetised (nt. rasvavabad). Suhkru liigtarbimisel on tugev seos kaalutõusuga ning see soodustab rasvade kogunemist kõhupiirkonda. Pea meeles, et mahlad ja teised magusad joogid ei täida kõhtu nii hästi kui tahke toit. Seega ei vähenda nende tarbimine toidukoguseid. Kaks lusikat suhkrut või mett tee juurde? On see seda väärt?

* Söö piisavalt valke! Uuringud on näidanud, et madala valgusisaldusega toidemenüü on seotud suurema vööümbermõõduga. Valkude piisav tarbimine aitab aga vähendada toidukoguseid ja pikendab täiskõhutunnet. Boonusena aitab valkude tarbimine organismi päevast energiakulu suurendada. See teeb näiteks broilerist ja kalkunist toidulauale hea valiku. Need on ühed kõrgema valgusisaldusega toidud, mis aitavad talje ümbermõõtu vähendada.

* Söö kiudaineid! Sarnaselt valkudele mõjutavad vööümbermõõtu ka kiudained. Üks hiljutine teadustöö leidis, et kiudainete tarbimise suurendamine iga 10 g võrra aitas vähendada rasvad ladestumist vöö piirkonda 3,7%. Samas kiudainete vähene tarbimine oli seotud vastupidise efektiga. Head kiudainerikkad allikad on näiteks kaer, pähklid, oad ning puu- ja köögiviljad.

* Hoidu stressist! Stressihormooni kõrge tase mõjutab söögiisu, kehakaalu ning tagatipuks soodustab rasvade ladestumist kõhu piirkonda, sealhulgas erinevate siseorganite ümber. Seetõttu tasub pöörata tähelepanu, et elustiil ei oleks liiga stressitekitav ega kujuneks välja krooniline stress. Liikumine, tervislik toitumine, piisav uni ja stressi kontrolli all hoidmine tulevad siinkohal abiks.

* Ole järjepidev! Superdieedid, imetabletid ja võlujoogid lubavad tihti trimmis kõhtu üleöö. Kõlab liiga hästi, et tõsi olla. Tervise puhul on oluline aga järjepidevus ja jätkusuutlikus. Kui me tulemust säilitada ei suuda, ei ole pingutustest palju kasu. Seetõttu tasub tegevust (toitumine, liikumine jne.) korrigeerida vastavalt. Abiks võivad olla samm-sammult tehtud muudatused. Siis on lootust hoiduda tervishädadest ja hoida kõht trimmis ...ka näiteks kümne aasta möödudes.