Hea nõu

Kas sina tead, mis on kirjas päikesekaitsevahendi sildil? (2)

Silja Paavle, 2. juuni 2016 15:10
Foto: PantherMedia / Scanpix
Hiljutise uuringu kohaselt ei oska suurem osa inimesi lugeda infot, mis on kirjas päikesekaitsevahendi sildil. Kas sina oskad?

Time vahendab uuringut, milles Northwesterni ülikooli Feinbergi meditsiinikooli uurijad kontrollisid inimeste teadlikkust päikesekaitsevahendite kohta. Uuringus osalesid 114 inimest, kes külastasid 2014. aasta suvel dermatoloogiakliinikut. Ilmnes, et suure osa inimeste teadmised info lugemise kohta päikesekaitsevahendi sildilt on puudulikud.

Samal teemal

• UVB-kiirgus. Levinuim arvamus on, et päikesekaitsevahendi sildil kirjas olev täheühend SPF käib kõige kohta. Päikesekaitsefaktoriga mõõdetakse päikesekaitsetoote võimet filtreerida UVB-kiirgust, mis peamine päikesepõletuse ja nahavähi tekitaja. Tuleb endale pähe raiuda, et SPF numbriga mõõdetakse ainult UVB-kiirgust, see ei ütle midagi UVA-kiirguse eest kaitsmise kohta. UVA-kiirguse omaduseks on tungida sügavale nahka, sel on nahale tumendav ja nahka vanandav mõju. Muide, UVA-kiirgus mõjub ka läbi aknaklaasi. Selle eest saab end kaitsta vaid riietusega.

• SPF ehk päikesekaitsefaktor. Vaid 43% küsitletutest teadis, mida SPF tähendab. Jäta meelde: number SPF taga tähendab seda, et kui päikesekaitsevahend on korralikult nahale kantud, võib teoreetiliselt just nii kaua minuteid päikese käes viibida päikesepõletuse tekketa. Ehk siis – kui pakendil on kirjas nr 30, võib muretult end päikeses praadida poole tunni jooksul.

Samal teemal

28.06.2016
Kuuma päikese all varitseb päevitajaid nahavähk
19.05.2016
APTEEKER ANNAB NÕU: Seitse nippi tundliku naha hoolduseks
18.03.2016
KEVADINE KEHA SUURPUHASTUS: vesi viib jääkained välja, massaaž annab uut energiat
11.01.2016
Viis tegevust, mis muudavad su enneaegu vanaks