Terviseuudised

Kirju keha ehk täpilised saatused 

Kristjan Väli, 16. juuni 2016 11:51
Yulianna Yussef.Foto: /www.facebook.com/Yulianna-Yussef-916970218339958/
Põhja-Carolina neiu Ciera on harjunud tundma enda peal võõraste pilke. Tema pea üleni täpilist keha jälgib Instagramis 15 tuhat inimest. Siiski pole Ciera ainus omasugune maailmas, juuni lõpus toimub Chicagos lausa konverents, mille eesmärk on teavitada, ja koguda kokku seda haruldast seisundit jagavad inimesed. 

Millega on täpselt tegemist?

Tuues näiteks ekstreemse Ciera seisundi, pöördus Õhtuleht Dr Niine nahakliiniku poole ja meie küsimusele vastas dermatoveneroloogia arst-resident Bret Kuldsaar.

Samal teemal

"Tegemist on gigantse kongenitaalse melanotsüütse neevusega (giant congenital melanocytic nevus). Kongenitaalne neevus on sünnimärk, millega lapsed sünnivad ning neid võib olla erinevas suuruses, neid liigitatakse diameetri järgi kolmeks : väikesed alla 1,5 cm; keskmised 1,5-19,5 cm ja gigantsed 20+ cm," kommenteerib Kuldsaar Ciera sünnimärkide olemust.

Minu sarnaseid inimesi on rohkem

Hoolimata sellest, et Ciera on sotsiaalmeedias üks populaarsemaid, pole ta ainus, kes oma laikude kiuste tavapärast elu elab. Ukrainlanna Yulianna Yussef tegeleb lausa modellindusega ja propageerib Facebookis ja Instagramis sõnumit "Ma sündisin erinevana. Minu sarnaseid inimesi on rohkem, kuid sa ei tea meist paljut."

"Tavaliselt on nad pealt ebatasased ning tihti kaetud ka tugevamate karvadega. Gigantse kongenitaalsete neevuse tekke sagedus on umbes 1:500 000. On inimesi, kellel on vaid 1 kongenitaalne sünnimärk, kuid konkreetsel patsiendil on lisaks gigantsele kongenitaalsele neevusele palju väiksemaid kongenitaalseid neevuseid, mõnikord kutsutakse neid ka satelliit neevusteks," ütleb Kuldsaar.

Kui palju Eestis on sarnaseid patsiente?

Bret Kuldsaar: "Kongenitaalseid neevuseid, mis on suuremad kui 9,9 cm on 1: 20 000 vastsündinu kohta ja kongenitaalseid neevuseid, mis on suuremad kui 20 cm on umbes 1:500 000 vastsündinu kohta. Nii ekstreemseid juhtumeid me ei ole näinud, kuid kui uskuda statistikat, siis gigantsete kongenitaalsete neevustega inimesi peaks olema Eestis kaks, muidugi kõigil neil ei ole nn satelliit neevuseid, mis konkreetsel tüdrukul olemas olid. Oma igapäevases praktikas näeme aga patsiente, kellel on kehal väga palju tavalisi eluajal omandatud sünnimärke."

Ravi?

Kuldsaar ütleb, et ravi sellele ei ole, peab käima regulaarselt nahaarsti vastuvõtul, kuna patsientidel, kellel on üle 20 cm neevused, on melanoomi riskigrupis. Samal ajal peab vältima kindlasti päikesepõletusi.

Praegu on suvi ja päike võib mõjuda sünnimärkidele, olgu need suuured või väikesed. Hoolitsege enda eest ja melanoomi kahtluse korral pöördu arsti poole.

Samal teemal

27.06.2016
Melanoom: mida igaüks peaks sellest kurjast tõvest teadma?
18.08.2015
USKUMATU! Tüdruk, kes on sama täpiline nagu dalmaatsia koer