Keha

Ettevaatust! Käte õhkkuivatid soodustavad pisikute levikut! 

Õhtuleht.ee, 7. juuni 2016 15:50
Kui soovid haigustest hoiduda, õpi käsi õigesti pesema ning kuivata käsi käterätiga.Foto: PantherMedia / Scanpix
Kuigi käte õhkkuivatid tunduvad olevad tõhusad ja hügieeni mõttes süütud, tasub olla ettevaatlik – hiljaaegu avaldatud uuring kinnitab, et koos liigse vee mahapuhumisega puhub õhk tuppa laiali ja kõik kätel pesitsevad pisikud.

Ajakirjas Journal of Microbiology avaldatud uuringu autorid nendivad, et kätekuivatajad puhuvad vee küll minema, kuid paiskavad samas kätel pesitsenud piskud kogu ümbruskonda. Leiti, et õhkkuivatite tõttu jõuab meid ümbritsevasse ruumi üle 100 korra rohkem viiruseid kui siis, kui me kuivataksime käsi paberiga. Vähe sellest, viirused jõuavad ruumis tänu tugevale õhusurvele ka kaugele, baktereid leiti ligi kümne meetri kaugusel kuivatist.

See ei oleks teadlaste sõnul probleem, kui inimesed oskaksid käsi õigesti pesta. Sel juhul kaoksid bakterid nende kätelt juba enne käte kuivatama asumist. Kuid nagu nendivad Arizona ülikooli teadlased – 85% inimestest ei pese oma käsi õigesti.

Sestap, kui soovid haigustest hoiduda, õpi käsi õigesti pesema, lükka vannitoa uks lahti õlaga nii, et sa ei pea seda puudutama ning kuivata käsi paberkäterätiga.

Samal teemal

19.08.2016
Ettevaatust! Need igapäevased ilu- ja hügieenitarbed kubisevad bakteritest!
09.05.2016
Tudengid õpetavad Tartu lapsi käsi pesema
05.05.2016
Täna on rahvusvaheline kätehügieeni päev: kas sina oskad käsi pesta?
26.04.2016
Kas kätepesu ajaks tuleks sõrmus sõrmest võtta?